mircen w konopiach

Czym jest mircen - poznaj właściwości i działanie tego terpenu

By Jakub,

 
Terpeny to związki, które nadają roślinom określony aromat i smak. W konopiach znajdują się ich największe ilości, jednak są obecne również w przyprawach, które na co dzień są stosowane w kuchni. Wykazują one szereg właściwości, w szczególności poprawiających jakość snu, uspokajających i przeciwbólowych. Poznaj je bliżej. 
Sprawdź naszą stronę i dowiedz się więcej na temat ogólnopolskiego badania nad użytkowaniem konopi innych niż włókniste. Zadaniem Stowarzyszenia Cannabis House jest normalizowanie tematu konopi i przedstawienie ich właściwości popartych badaniami naukowymi. 

 Co to jest mircen?

Mircen to terpen, który nadaje roślinom i owocom określony zapach i smak. Jest obecny m.in. w mango, chmielu, bazylii, chmielu, jednak jego największa ilość znajduje się w konopiach. Związek ten charakteryzuje się owocowo-ziemistym aromatem, niektórym przypominającym goździki. Mircen ma szerokie zastosowanie w branży perfumeryjnej, kosmetycznej oraz spożywczej.
 
Mircen powszechny jest nie tylko w owocach, ale także innych częściach roślin, np. liściach. W kuchni wykorzystujemy wiele ziół zawierających ten terpen, np. liść laurowy, kardamon, goździki, dziki tymianek czy pietruszka. Za ich aromat odpowiedzialne są terpeny: mircen, tymol, eugenol, czy inne, którymi charakteryzują się te poszczególne zioła.
 

 Jak działa mircen?

Mircen i właściwości innych terpenów, jak linalol, pinen i kariofilen są doceniane w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. O tym, jak działają, można przeczytać w artykule „co to są terpeny?”.
 
Związek ten poprawia jakość snu i zmniejsza bezsenność, dzięki czemu wstajemy rano wypoczęci. W wielu herbatach z dodatkiem eukaliptusa czy trawy cytrynowej można znaleźć ten cenny terpen, dlatego warto je wypijać przed zaśnięciem. Miren ma działanie łagodzące ból, rozluźniające mięśnie i uspokajające. Niegdyś mircen był wykorzystywany jako lek na bezsenność.
 
Pojawia się coraz więcej badań, które porównują działanie mircenu do morfiny. Zaletą tego terpenu jest fakt, że nie powoduje on uzależnienia przy długotrwałym stosowaniu i nie wytwarza tolerancji, jak w przypadku tego alkaloidu. Mircen może łagodzić bóle głowy, stawów, kości, a także bóle pooperacyjne czy w pojawiające się w przebiegu chorób nowotworowych.
 
Właściwości mircenu mogą być z powodzeniem wykorzystywane w ochronie przed stresem oksydacyjnym. Neutralizuje on wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Dzięki temu może on zapobiegać rozwojowi wielu chorób, które nasilają się wraz z wiekiem, jak choroby neurodegeneracyjne, czyli Alzheimer i choroba Parkinsona. [3]
 

 Jakie są efekty mircenu?

Mircen spożywany w zbyt dużych ilościach może powodować nadmierne działanie uspokajające, brak energii i chęci do działania. Może również obniżać koncentrację i pamięć. Dlatego nie należy spożywać zbyt dużej ilości roślin lub owoców, które zawierają mircen. Terpeny zawarte w tych produktach mogą mieć również inne oddziaływanie na organizm. Dodatek cytralu i limonenu może zwiększać rozluźnienie mięśni podczas snu, przez co staje się on dłuższy. Stosowanie mircenu w sytuacjach stresowych i zwiększonej pracy umysłowej, pozwoli skuteczniej wypocząć w nocy. [1]
 
Mircen ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe w urazach fizycznych Zmniejsza on stan zapalny, poprawia ruchomość stawu, ponieważ ból związany z uszkodzeniem ciała jest mniejszy, przez co nie ogranicza w żaden sposób codziennej aktywności. Istnieją także badania, które przedstawiają, że zastosowanie mircenu w leczeniu urazów to nie wszystko. Jego kolejną zaletą jest to, że zmniejsza on także dolegliwości, z jakimi borykają się osoby z zapaleniem stawów czy RZS. Ma on właściwości spowalniające rozwój choroby. Wiedząc, jakie są efekty mircenu, można wywnioskować, że może być on alternatywą dla wielu leków syntetycznych. [2]
 

 Czy mircen wstępuje w konopiach i jakie ma właściwości?

Mircen może mieć różne stężenia, co sprawia, że rośliny te wykazują szereg odmiennych właściwości. Warto zwrócić uwagę na to, że mircen w konopiach łączy się z THC, co może skutkować pojawieniem się tzw. haju. Jednak nie zostało to jeszcze potwierdzone badaniami. W zależności od odmiany konopi ilość mircenu może się różnić, co wpływa na właściwości rośliny, jej aromat i smak.

Właściwości mircenu są istotne dla wielu z nas. Pozytywnie wpływają na odprężenie, rozluźnienie i poprawę jakości snu. Przyjmowanie konopi medycznych ze względu na takie działanie może być pomocne w poprawie samopoczucia, zmniejszenie napięcia nerwowego i uspokojenie się. Pamiętając, jak działa mircen, można wykorzystać go w wspomagająco w łagodzeniu bezsenności, chronicznego stresu, a także różnego rodzaju bólów.Bibliografia:
 
  1. do Vale TG, Furtado EC, Santos JG Jr, Viana GS. Central effects of citral, myrcene and limonene, constituents of essential oil chemotypes from Lippia alba (Mill.) n.e. Brown, Phytomedicine, 2002 Dec;9(8), s. 709-714.
  2. Russo EB, Taming THC: potential cannabis synergy and phytocannabinoid-terpenoid entourage effects. Br J Pharmacol, 2011 Aug;163(7), s. 1344-1364.
  3. Ojeda-Sana, A. M., van Baren, C. M., Elechosa, M. A., Juárez, M. A., & Moreno, S. (2013), New insights into antibacterial and antioxidant activities of rosemary essential oils and their main components, Food Control, 31(1), s. 189–195.


Jakub

editor