Czym jest limonen - poznaj właściwości i działanie tego terpenu
By Jakub,
Terpeny naturalnie występują w roślinach. Najbardziej znanym jest limonen, który nadaje cytrynowego zapachu produktom kosmetycznym, perfumom czy niektórym lekom. Można go także znaleźć w konopiach. To właśnie on i inne terpeny nadają tym roślinom charakterystycznego zapachu. Poznaj właściwości limonenu i jego wpływ na ludzki organizm.
W Cannabis House edukujemy na temat konopi. Poznaj nas bliżej i sprawdź, czym jest Ogólnopolskie badanie nad użytkowaniem konopi innych niż włókniste, prowadzone przez Stowarzyszenie Cannabis House.
Co to jest limonen?
Limonen jest terpenem, który odpowiada za charakterystyczny, cytrusowy zapach roślin. Znajduje się w ponad 300 gatunkach, co pozwala uznać go za najpopularniejszy terpen. Limonen można znaleźć nie tylko w cytrusach, ale również rozmarynie, mięcie, selerze, a także pistacjach. W cytrusach można go znaleźć w skórce. O działaniu innych terpenów możesz przeczytać w artykule co to są terpeny i jak działają.
Przeczytaj też:
Wiedząc, co to jest limonen, można wywnioskować, że związek ten ma szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej, perfumeryjnej i spożywczej. Wiele produktów do jedzenia zawiera go w swoim składzie. Limonen występuje również w wielu olejkach eterycznych, np. limonkowym, miętowym, terpentynowym czy sosnowym. Limonen jest związkiem zapachowym, który u niektórych osób może wywoływać podrażnienia. W szczególności po podaniu na skórę. Wówczas mogą pojawić się zaczerwienienia, pieczenie i swędzenie skóry.
Limonen - właściwości
Wiedząc, czym jest limonen, warto poznać to, jak działa. Limonen ma bardzo szerokie właściwości. Wykazuje on działanie antyoksydacyjne, antynowotworowe oraz antybakteryjne. Jest terpenem, który pozytywnie wpływa na skórę. Zapobiega degradacji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra jest bardziej jędrna i elastyczna. Te właściwości limonenu docenią w szczególności kobiety z cerą dojrzałą, a także te, u których zaobserwowano pierwsze oznaki starzenia się skóry. To jednak nie wszystkie działania, jakie wykazuje limonen. Właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze również do nich należą. Dzięki temu może być on szeroko wykorzystywany w leczeniu wielu schorzeń.
Obecnie trwa wiele badań, które wskazują na to, że limonen może hamować rozwój nowotworów piersi, jelit, wątroby i płuc. Może również wspierać leczenie raka trzustki. W zakresie nowotworów wykazuje działanie przeciwzapalne i chemioterapeutyczne. Podawanie limonenu kobietom z rakiem piersi pozwoliło na zmniejszenie wielkości guza, dlatego kontynuowanie tych badań jest bardzo ważne dla wielu chorych. Antynowotworowe właściwości limonenu mogą być alternatywą dla osób, które źle reagują na niektóre leki, jednak ta kwestia wymaga jeszcze wielu badań. [1]
Zapach, jaki ma limonen, wykazuje również szereg działań uspokajających, antystresowych i normalizujących funkcjonowanie układu nerwowego. Z powodzeniem jest on wykorzystywany w aromaterapii. Zapach cytryny, który wydziela ten związek, może być pomocny w leczeniu depresji i stanów lękowych. To, jakie są efekty limonenu, zależy od jego zawartości w konkretnej roślinie.
Czy limonen występuje w konopiach?
Limonen występujący w roślinach, w tym konopiach przede wszystkim pełni rolę związku odstraszającego owady. Dzięki jego zapachowi roślina jest chroniona przed szkodliwym działaniem niektórych gatunków owadów. W konopiach występuje nie tylko limonen, ale także inne terpeny, jak linalol, pinen czy kariofilen. Każdy z nich wykazuje inne działanie na organizm. To właśnie od ich stężenia i zawartości w konopiach zależy ich zapach i działanie. Limonen w wielu odmianach jest wiodącym terpenem.
Limonen w konopiach, w szczególności ten, przyjmowany w postaci olejku, może również przyczynić się do zmniejszenia zgagi czy kamieni żółciowych. Mechanizm jego działania polega na wyścielaniu ścian żołądka, chroniąc go przed działaniem nadmiaru kwasów żołądkowych.
Zastosowanie limonenu
Najbardziej popularne jest zastosowanie limonenu w branży kosmetycznej. Jest on składnikiem wielu produktów pielęgnacyjnych. Niektórym nadaje świeżego, cytrusowego zapachu, a w innych jego zadaniem jest maskowanie potu. Związek ten można znaleźć także w perfumach, wodach toaletowych, dezodorantach. Limonen ma zastosowanie także w środkach gospodarstwa domowego. Jest obecny w proszkach do prania czy produktach sprzątających. W oczyszczaczach powietrza jest wykorzystywany do odświeżania pomieszczenia.
Silny aromat tego terpenu (limonenu) ma działanie odstraszające owady. Można samodzielnie przygotować środek na komary, łącząc limonen z lawendą oraz miętą. W naturalnym środowisku odstrasza insekty, dzięki czemu rośliny mogą zdrowo rosnąć.
Bibliografia:
- Miller JA, Lang JE, Ley M, Nagle R, Hsu CH, Thompson PA, Cordova C, Waer A, Chow HH. Human breast tissue disposition and bioactivity of limonene in women with early-stage breast cancer, “Cancer Prev Res (Phila)”, 2013 Jun;6(6), s. 577-584.
- Sun J. D-Limonene: safety and clinical applications, “Altern Med Rev”, 2007 Sep,12(3), s.259-264.
- Merve Bacanlı, A. Ahmet Başaran, Nurşen Başaran, Chapter 32 - Effects and Usage of a Citrus Compound, Limonene, Editor(s): Ronald Ross Watson, Victor R. Preedy, Sherma Zibadi, Polyphenols: Prevention and Treatment of Human Disease (Second Edition), “Academic Press”, 2018, s.419-424.