Flawonoidy: jakie korzyści dla zdrowia przynosi ich obecność?
By Jakub,
Flawonoidy (związki flawonowe) odnaleźć można w produktach roślinnych. Są to naturalnie występujące związki bioaktywne. Działają przeciwbakteryjnie i potrafią m.in. zapobiegać licznym stanom zapalnym organizmu. Nic więc dziwnego, że są coraz częściej i chętniej wykorzystywane już nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale i w medycynie. Sprawdź, jakie są rodzaje flawonoidów obecnych w konopiach i dowiedz się więcej o korzyściach zdrowotnych, które otrzymasz, włączając flawonoidy do codziennej diety.
Aby poznać szczegóły dotyczące konopi innych niż włókniste i ogólnopolskiego badania nad jej użytkowaniem, wejdź na stronę Stowarzyszenia Cannabis House i dowiedz się więcej.
Co to są flawonoidy?
Flawonoidy – co to za związki? Są to substancje, które odpowiadają za smak i zapach roślin. Stanowią też ich naturalny barwnik. Występują w produktach pochodzenia roślinnego w tym m.in. w kwiatach i liściach konopi. To (zaraz obok terpenów) najistotniejsza grupa związków, która odpowiada za zdrowotne działanie marihuany.
Przeczytaj też: Co to są terpeny.
Warto zwrócić uwagę, że flawonoidy to około 10% wszystkich związków, w które obfitują konopie. Flawonoidy i działanie, którym się charakteryzują wspomagają właściwości kannabinoidów i sprawiają, że marihuana przynosi jeszcze bardziej terapeutyczny efekt.
Flawonoidy – korzyści dla zdrowia
Już w pierwszej połowie XX wieku węgierski biochemik i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny Albert Szent Györgyi przeprowadził badania, które udowodniły, że flawonoidy i działanie tych związków jest antyoksydacyjne i może zapobiegać rozwijaniu się szkorbutu. Wnikliwe badania epidemiologiczne prowadzone w tym czasie wyraźnie pokazały także, że stałe spożywanie flawonoidów może zmniejszać ryzyko śmiertelności z powodu chorób serca i układu krążenia. Spowodowało to, że naukowcy zaczęli jeszcze bardziej interesować się właściwościami, z których słyną flawonoidy. Korzyści, które zostały dowiedzione w czasie licznych i szeroko zakrojonych badań nad tymi związkami wciąż przybywało. Zaczęto więc coraz bardziej uświadamiać ludzi, jak ważne są flawonoidy i gdzie najwięcej można ich znaleźć w pożywieniu.
Flawonoidy – działanie
Aby zrozumieć, na czym polega działanie flawonoidów, trzeba wiedzieć, że według najnowszych założeń, które dotyczą metabolizmu flawonoidów – przedostają się one prosto z przewodu pokarmowego do krwi w niezmienionej postaci. Istnieje też ciekawa zależność między funkcjonowaniem ludzkiej wątroby a właściwościami, które posiadają flawonoidy. Działanie ochronne, które wykazują te związki, mocno stymulują jej regenerację. Flawonoidy nie dopuszczają też do procesu utleniania się związków i pierwiastków, a to oznacza, że flawonoidy wykazują właściwości antyoksydacyjne. Dlaczego jest to bardzo istotne w kontekście zdrowia? Ponieważ flawonoidy będą działać leczniczo u osób cierpiących na choroby związane ze stresem oksydacyjnym. Należą do nich m.in. nowotwory, cukrzyca, miażdżyca. Flawonoidy (właściwości związków flawonowych) charakteryzują się tym, że rozpoznają wolne rodniki, a następnie zwiększają stabilność błon komórkowych.
Jakie właściwości mają flawonoidy?
Do najważniejszych właściwości flawonoidów zalicza się m.in.:
-
zdolność do wzmacniania naczyń krwionośnych (zapobieganie chorobom układu krążenia i zapobieganie postępowaniu procesów starzenia się);
-
działanie antyoksydacyjne (istotne w leczeniu chorób tj. nowotwory, cukrzyca czy miażdżyca);
-
działanie antyalergiczne;
-
właściwości rozkurczowe i moczopędne;
-
właściwości uspokajające dla układu nerwowego;
-
zdolność do ułatwiania procesu wchłaniania się witamin.
Co ma najwięcej flawonoidów?
Żywność, która nie została wcześniej poddana obróbce termicznej jest najbardziej bogata we flawonoidy. Gdzie występują one w największej ilości?
- W cytrusach,
- w kwiatach i liściach konopi,
- roślinach strączkowych i liściastych,
- przyprawy i niektóre zboża,
- w kawie i kakao,
- w winie (czerwonym),
- w warzywach (tj. pomidory, cebula, buraki, papryka, seler brokuły).
Ile flawonoidów dziennie przyjmuje przeciętna osoba? Jest to ok. 1000 mg flawonoidów. Ważne jednak, aby nie przyjmować ich w zbyt dużej ilości, ponieważ mogą zakłócać metabolizm i pracę tarczycy.
Bibliografia:
- McPartland, J. M. Cannabis systematics at the levels of family, genus, and species. Cannabis Cannabinoid Res.2018, 3, 203– 212.
- Flores-Sanchez, I. J.; Verpoorte, R. Secondary metabolism in cannabis. Phytochem. Rev.2008, 7, 615– 639.
- Flores-Sanchez, I. J.; Verpoorte, R. PKS activities and biosynthesis of cannabinoids and flavonoids in Cannabis sativa L. plants. Plant Cell Physiol.2008, 49, 1767– 1782.