Cannabis Sativa
Cannabis Sativa jest jednym z 3 znanych gatunków konopi. Pierwotnie pochodziła prawdopodobnie z Azji Południowej, głównie Indii, skąd bardzo szybko rozprzestrzeniła się na Azję Południowo-Wschodnią, Afrykę i obie Ameryki [1]. Warunki, w których pierwotnie rosła konopia Sativa, sprawiły, że roślina ta drogą doboru naturalnego nabyła specyficznych cech. Niektórzy badacze dowodzą także, że równie duże znaczenie dla prowadzenia upraw miał sposób przetwarzania krzewów i selekcja prowadzona przez człowieka [1]. Działanie Sativy określa się przede wszystkim jako energetyzujące, a susz pozyskany z jej odmian może mieć zastosowanie rekreacyjne lub medyczne.
Sativa – morfologia
Odmiany Sativa przyjmują postać wysokich, strzelistych krzewów z jedną główną łodygą, która w zależności od rodzaju jest mniej lub bardziej rozgałęziona. Mają one zazwyczaj około 1,5 metra wysokości, jednak w sprzyjających warunkach mogą dorastać nawet do 3,5 metrów. Liście krzewu są długie i wąskie, a obie ich strony pokrywają liczne pojedyncze włoski.
Marihuana Sativa zaliczana jest do roślin dwupiennych – poszczególne osobniki wytwarzają kwiaty tylko jednego rodzaju, męskie lub żeńskie. Kwiaty żeńskie, przypominające nieco kłosy lub stożki, zapylane są pyłkiem przenoszonym przez wiatr.
Uprawa Sativa
Pokrój i cykl wegetacyjny, którym wyróżniają się odmiany Sativa, sprawiają, że potrzebują one specyficznych warunków do wzrostu. Jako gatunek wywodzący się z gorących regionów równinnych, przy jej uprawie istotny jest przede wszystkim o właściwy mikroklimat, który uwzględnia dużą ilość światła oraz odpowiednio wyższe temperatury. Konopia Sativa potrzebuje również dość sporo miejsca. Jednocześnie jej atutem jest mała podatność na choroby i nadmiar wilgoci.
Wydajność upraw zależy przede wszystkim od zastosowanej odmiany Sativa oraz warunków, w jakich rosną. Niektóre szczepy mogą dawać zbiory rzędu nawet 600-650 g/1 m2. Warto jednak pamiętać, że w przypadku produkcji suszu plon stanowią przede wszystkim kwiaty, bo to w nich znajduje się największa ilość żywic odpowiedzialnych za działanie Sativy i jej wpływ na ludzki organizm.
Odmiany marihuany Sativa a ich działanie
W obrębie gatunku Cannabis Sativa można zidentyfikować wiele różnych odmian, które posiadają nie tylko inne cechy fizyczne, ale również właściwości. Wiele z nich powstało w wyniku celowego krzyżowania pierwotnych gatunków lub ich hybryd, co pozwoliło na uzyskanie roślin o konkretnych cechach, np. wyższej zawartości THC, czy większej odporności na działanie szkodliwych czynników. W wielu przypadkach odmiany Sativa mają również domieszkę genów Indica.
Konopia Sativa w zależności od odmiany może zawierać różne ilości i rodzaje terpenów oraz kannabinoidów (THC, CBD, THCA, CBN, czy CBC), co w dużej mierze wpływa na efekt, jaki będą wywołać. Chociaż ogólnie przyjmuje się, że działanie Sativa na ludzki organizm jest stymulujące, nie wszystkie odmiany suszu pozyskane z roślin tego typu będą oddziaływały właśnie w taki sposób – niektóre szczepy przypisywane do tej grupy sprzyjają raczej wyciszeniu i głębokiej relaksacji.
Odmiany Sativa wytwarzają zazwyczaj więcej THC niż CBD, a kompozycja terpenów sprawia, że ich susz nie tylko pachnie bardziej ziołowo lub słodko [2], ale także może wpływać na odczucia płynące z jego palenia. Dzięki proporcji poszczególnych substancji wpływających na działanie Sativa jej odmiany mogą służyć jako wsparcie w leczeniu niektórych przewlekłych schorzeń o podłożu psychicznym, a więc depresji, lęków, czy nerwic.
Przykładowe odmiany Sativa:
- Amnesia Mac Ganja,
- El Patron,
- Jamaican Dream,
- Shogun,
- Haze
- McPartland, J.M. (2017). Cannabis sativa and Cannabis indica versus “Sativa” and “Indica”. In: Chandra, S., Lata, H., ElSohly, M. (eds) Cannabis sativa L. – Botany and Biotechnology. Springer, Cham. DOI:10.1007/978-3-319-54564-6_4
- McPartland JM. Cannabis Systematics at the Levels of Family, Genus, and Species. Cannabis Cannabinoid Res. 2018 Oct 1;3(1):203-212. doi: 10.1089/can.2018.0039. PMID: 30426073; PMCID: PMC6225593.