Marihuana na receptę
Medyczna marihuana dla wielu osób to krok do uzyskania zdrowia lub zmniejszenia przykrych dolegliwości. W Polsce jest ona dostępna jedynie na receptę, którą może wystawić tylko lekarz. Istnieje kilka odmian konopi, mających właściwości terapeutyczne. Poznaj jej właściwości i sposoby na uzyskanie recepty.
Jak uzyskać receptę na marihuanę?
Konopie od wielu lat cieszą się popularnością. W Polsce od 2012 roku legalna jest marihuana medyczna, która ma wiele właściwości terapeutycznych. Recepta na medyczną marihuanę jest wystawiana w określonych przypadkach. Może ją wystawić lekarz każdej specjalizacji z wyjątkiem lekarza weterynarii. Medyczna marihuana jest uznawana za lek narkotyczny, dlatego recepta na nią różni się od tej tradycyjnej. Aby uzyskać receptę na leczniczą marihuanę, należy umówić się na wizytę lekarską, podczas której lekarz na podstawie wywiadu oraz wcześniejszych wyników może przepisać konopie jako środek leczniczy.
Jak powinna wyglądać recepta na marihuanę medyczną?
Recepta na medyczną marihuanę jest wystawiana na indywidualnie dobraną do pacjenta dawkę. Należy ją zrealizować w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Ważne, aby na tej samej recepcie nie znajdowały się inne pozycje niż marihuana medyczna. Obecnie nie jest ona refundowana, dlatego należy zapłacić pełną kwotę. Recepta na marihuanę jest wypisywana na specjalnych drukach. Musi się na niej znaleźć ilość ziela konopi, którą wyraża się przy pomocy jednostek dawkowania. Recepta na leczniczą marihuanę dotyczy rośliny o sprawdzonym i nieskazitelnym składzie. Nie zawiera żadnych domieszek, które mogłyby wpłynąć na efekty terapeutyczne.
Marihuana medyczna według ustawy jest klasyfikowana jako surowiec farmaceutyczny. Oznacza to, że jest ona produkowana w laboratoriach lub aptekach przystosowanych do tego. Istnieje kilka rodzajów suszu, który może być na recepcie na marihuanę medyczną. Różnią się one między sobą pod względem zawartości THC oraz CBD. To, jaka zostanie przepisana, decyduje lekarz.
W jakich chorobach pomaga marihuana na receptę?
Recepta na medyczną marihuanę jest wystawiana w celu leczenia wielu chorób i schorzeń. Aby osiągnąć oczekiwany efekt terapeutyczny, pacjenci powinni ściśle trzymać się zaleceń lekarza. Recepta na marihuanę zawiera konkretne dawkowanie, po to, aby lekarz mógł kontrolować jej skuteczność i w razie braku efektu zmienić je. Należy również przestrzegać godzin stosowania marihuany. Z uwagi na to, że występują one w różnych odmianach, powinny być stosowane rano lub wieczorem, dzięki czemu mogą przynieść oczekiwane rezultaty.
Recepta na leczniczą marihuanę jest wystawiana przez lekarza, jeśli stwierdzi on, że ten sposób leczenia przyniesie lepsze efekty niż stosowanie innych leków czy środków farmaceutycznych. Medyczna marihuana może być stosowana w przebiegu chorób takich, jak:
- depresja,
- choroby neurodegeneracyjne,
- chroniczny ból,
- padaczka lekooporna,
- choroby nowotworowe, w tym łagodzenie objawów chemio- i radioterapii,
- zapalenie stawów, bóle mięśni.
Recepta na marihuanę może być także wystawiona dla osób z autyzmem, stwardnieniem rozsianym, żółtaczką, PCOS, chorobami psychicznymi, a nawet astmą czy cukrzycą. O zasadności terapii decyduje lekarz. Pomimo że medyczna marihuana może być wykorzystana w leczeniu wielu chorób, to nie u każdego takie leczenie jest możliwe.
Gdzie można dostać marihuanę na receptę?
Receptę na leczniczą marihuanę można zrealizować w aptekach, które mają uprawnienia do sprzedaży leków odurzających i psychotropowych. W Polsce terapia przy jej wykorzystaniu nie jest jeszcze tak popularna, dlatego dostępność medycznej marihuany jest ograniczona. Rzadko jest ona dostępna od ręki. Najczęściej należy na nią poczekać kilka dni.
Bibliografia:- EB. Russo, Taming, THC: potential cannabis synergy and phytocannabinoid-terpenoid entourage effects, British Journal of Pharmacology 2011.
- DA. Gorelick i inni,. Diagnostic Criteria for Cannabis Withdrawal Syndrome. Drug Alcohol Depend 2012, 123, s. 141-147.
- P. Kurowska, W. Giermaziak, Personalizacja – przyszłość medycznych konopi?, “Farmacja Polska”, 2/76/2020, s. 73-78.