Marihuana medyczna i lecznicza

Marihuana medyczna jest jedną z substancji wykorzystywanych w leczeniu wielu chorób. O rozpoczęciu terapii z wykorzystaniem konopi decyduje lekarz. Najczęściej na podstawie posiadanych wyników badań i efektów wcześniejszego leczenia. Medyczna marihuana musi spełniać wiele warunków, aby mogła być dopuszczona do korzystania przez pacjentów, dlatego jej uprawa jest ściśle kontrolowana. Dowiedz się najważniejszych informacji związanych w marihuaną leczniczą.

Czym jest marihuana medyczna?

Konopie to roślina z gatunku Cannabis, podział na gatunki to: konopie siewne, indyjskie i dzikie. Marihuana należy do grupy konopi indyjskich gdzie w swoim składzie posiada spectrum kannabinoidów ale dwie główne substancje, jak THC i CBD. Istnieje wiele rodzajów konopi, które różnią się między sobą stężeniem tych dwóch substancji. Zawartość THC w medycznej marihuanie jest ściśle określone, ponieważ od niego zależą efekty terapeutyczne. Istnieją odmiany marihuany, które przepisywane są w zależności od jednostkowi chorobowej różne stężenia THC: CBD. Konopia lecznicza wykazuje działanie terapeutyczne, a stężenie i dawka muszą być dobrane indywidualnie pod potrzeby pacjenta.

Medyczna marihuana w Polsce często jest kojarzona z narkotykiem, jednak należy pamiętać, że jest to również roślina dopuszczona do wykorzystywania medycynie. U niektórych osób przynosi lepsze efekty niż tradycyjne sposoby leczenia, natomiast przed jej zastosowaniem konieczna jest wizyta lekarska, na której lekarz na podstawie wyników badań i wywiadu podejmuje decyzję o włączeniu jej do terapii. Stosowanie medyczna marihuany z THC powinno być skonsultowane pod względem korelacji leków przyjmowanych u danego pacjenta przez lekarza. Należy pamiętać że łączenie THC z niektórymi lekami może spowodować nasilenie działań niepożądanych.

Jakie warunki powinna spełniać marihuana medyczna?

Na podstawie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w Polsce mogą być uprawiane konopie lecznicze inne niż włókniste. Dzięki temu wyspecjalizowane instytuty badawcze będą mogły hodować rośliny wykorzystywane w leczeniu. Aby móc hodować konopie medyczne konieczne jest zezwolenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF). Jest one wydawane tylko hodowlom, które spełniają szereg warunków. Ponadto medyczna marihuana w Polsce może być hodowana jedynie zgodnie z określonymi warunkami i podawana regularnej kontroli.

Kontroli podlega wiele aspektów, takich jak gleba, temperatura, wilgotność powietrza, ilość światła, wentylacja czy regularność nawożenia. Te wszystkie czynniki są ważne, ponieważ konopie medyczne muszą posiadać czysty skład, bez żadnych domieszek. Jest to ważne, aby przynosiły oczekiwany efekt terapeutyczny. Kwiaty konopi mogą mieć różne cykle wzrostu, dlatego regularna kontrola pozwala na uzyskanie rośliny o konkretnych właściwościach.

Medyczna marihuana z THC jest trudna w hodowli, dlatego zajmują się nią jedynie nieliczne wyspecjalizowane jednostki, które mogą sprostać oczekiwaniom. Nie ma możliwości, aby każdy mógł posiadać lecznicze konopie w ilości przemysłowej. Każda partia zawierająca konopie zawierające THC i CBD musi być dokładnie zbadana, zanim trafi do aptek. Legalne konopie w Polsce muszą spełniać szereg warunków, dlatego ich uprawa jest przeznaczona dla nielicznych.

Jakie jest zastosowanie konopi w medycynie?

Istnieją różne odmiany medyczne konopi, które wykazują różnice w swoim działaniu. Jest to powód, dlaczego to lekarz decyduje o tym, która marihuana lecznicza będzie najlepsza dla pacjenta. Leczenie medyczną marihuaną może przynieść efekty, jedynie jeśli jest przeprowadzane zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Wielkość dawki, częstotliwość jej stosowania i rodzaj konopi wpływają na efekt terapeutyczny, jaki można uzyskać. Dlatego właśnie leczenie marihuaną powinno odbywać się w ścisłej kontroli lekarskiej. Medyczna marihuana na receptę może być wystawiona jedynie przez lekarza i tylko w ściśle określonych schorzeniach.

Konopie medyczne są stosowane w leczeniu wielu dolegliwości, jednak, aby uzyskać pożądany efekt, należy dobrać odpowiedni rodzaj tej rośliny. Medyczna marihuana w Polsce często jest wykorzystywana, jeśli wcześniejsze leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Nie każdy jednak może sobie na nie pozwolić, ponieważ obecnie nie jest ona refundowana. Konopia lecznicza może być przepisywana osobom, które walczą z chorobami neurodegeneracyjnymi, psychicznymi czy problemach z zasypianiem, czy chronicznym bólem.

Marihuana lecznicza jest także stosowana w leczeniu dolegliwości, na jakie cierpią pacjenci onkologiczni. Podczas chemio- i radioterapii pojawiają się nudności i wymioty, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Konopie lecznicze mogą zmniejszać dolegliwości, pozwalając pacjentom wrócić do normalności.

W jakiej formie występuje medyczna marihuana?

Leczenie medyczną marihuaną najczęściej opiera się na wykorzystywaniu suszu. Jest to najpopularniejsza postać, w jakiej można spotkać tę konopię leczniczą. Część osób ceni sobie waporyzację, która jest uważana za alternatywę dla palenia suszu. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się specjalne urządzenie, które nagrzewa marihuanę leczniczą, ale nie powoduje jej spalenia.

Medyczna marihuana w Polsce jest dostępna jedynie dla osób, które posiadają receptę na nią. Jednak pozostali mogą przyjmować tę roślinę jedynie w odmianach pozbawionych THC lub zawierających go w stężeniu do 0,3%. Nie jest to marihuana lecznicza, o czym warto pamiętać. Tego typu konopie mogą być przyjmowane w formie olejku stosowanego doustnie lub na skórę.

Na co pomagają konopie lecznicze?

Konopia lecznicza to roślina o szerokim spektrum działania. Pomaga na wiele chorób, ale nie tylko. Może być stosowana w leczeniu bólu, depresji czy problemów ze snem. Istnieje coraz więcej badań, które pokazują, że konopia medyczna może być stosowana również u osób z autyzmem. Istnieje też wiele sugestii na co pomagają konopie lecznicze, które nie są jeszcze wystarczająco dobrze przebadane, aby móc jednoznacznie określić ich skuteczność.

Bibliografia:
  • M. Siani-Rose i inni, The Potential of Salivary Lipid-Based Cannabis-Responsive Biomarkers to Evaluate Medical Cannabis Treatment in Children with Autism Spectrum Disorder, “Cannabis and Cannabinoid Research Journal”, 03/2022, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35343818/
  • J. Vetulani, Medyczna marihuana. III Hemp Days, Kurozwęki 2015.
  • S. Goodman, E. Wadsworth, C. Leos-Toro, D. Hammond, Prevalence and forms of cannabis use in legal vs. illegal recreational cannabis markets, „International Journal of Drug Policy”, nr 76, 2020.
  • B. Jot, Marihuana leczy, Wydawnictwo MMJ, Bydgoszcz 2017.
  • P. Kurowska, W. Giermaziak, Personalizacja – przyszłość medycznych konopi?, “Farmacja Polska”, tom 76, n2 2/2020, s. 73-78.