Właściwości kariofilenu

Czym jest kariofilen - poznaj właściwości i działanie tego terpenu

By Jakub,

Terpeny to związki, które naturalnie występują w wielu roślinach. Kariofilen można znaleźć w wielu przyprawach, a także konopiach. Nie wykazuje on działania uzależniającego, a jego cenne właściwości zmniejszające ból i stany zapalne zostały docenione przez wielu badaczy. Jak wpływa kariofilen i jaki jest jego działanie na ludzki organizm? 

Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami ze świata konopi, a także dowiedzieć się więcej na temat Stowarzyszenia Cannabis House, sprawdź naszą stronę! 


Co to jest kariofilen? 

Kariofilen to terpen, czyli naturalnie występujący związek, który nadaje smaku i aromatu roślinom. Poza walorami zapachowymi wykazuje również szereg innych właściwości. Kariofilen można znaleźć głównie w przyprawach, jak cynamon, pieprz, bazylia, rozmaryn, kminek czy oregano. Jego nuta zapachowa określana jest jako pikantna, przypominająca pieprz i goździki. Korzenny zapach wykorzystywany jest także w wielu produktach kosmetycznych czy tych, przeznaczonych do sprzątania. Związek ten można również znaleźć w konopiach. Wiedząc, co to jest kariofilen i w jak wielu przyprawach i roślinach jest obecny, warto wiedzieć, jak wpływa on na organizm. 


Kariofilen - właściwości

Właściwości kariofilenu obejmują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Najpopularniejszą przyprawą, która zawiera ten związek, są goździki. Olejek z nich od lat wykorzystywany jest w leczeniu bólu zęba, mięśni, a także w zmniejszaniu odruchu kaszlu. Kariofilen blokuje sygnały bólowe, przez co dolegliwości nie są odczuwalne. W przeciwieństwie do THC, które można znaleźć w konopiach, związek ten nie wykazuje działania uzależniającego ani psychoaktywnego. 

Kariofilen ma właściwości prozdrowotne. Związek ten jest wykorzystywany w leczeniu osteoporozy, reumatoidalnego zapalenia stawów czy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Kariofilen ma działanie łagodzące lęk, niepokój, nerwowość czy depresję. Dzięki temu jest związkiem, który docenią osoby przepracowane, zmęczone i zdenerwowane. 

Badania nad działaniem kariofilenu są bardzo obiecujące. Związek ten działając na ośrodek przyjemności, może zmniejszać zainteresowanie alkoholem, co może być alternatywą dla wielu dotychczasowych terapii dla osób uzależnionych. 


Czy kariofilen występuje w konopiach?

Kariofilen pomimo to, że jest terpenem wykazuje również powinowactwo do receptorów kannabinoidowych CB2, dlatego może być zaliczany do kannabinoidów. Oznacza to, że może on regulować wiele życiowych procesów, jak sen, apetyt, ból czy odczuwanie temperatury. Należy pamiętać, że każdy z terpenów, który jest obecny w konopiach, czyli limonen, linalol czy pinen, wykazuje inne właściwości. Kariofilen w konopiach jest skuteczny w zwalczaniu objawów lękowych oraz depresji. Obniża on również stres oksydacyjny, dzięki czemu spowalnia oznaki starzenia się organizmu. Związek ten może także zapobiegać rozwojowi wielu chorób, takich jak padaczka, migrena, demencja czy choroba Parkinsona. 

Od odmiany konopi i jej sposobu uprawy zależy, jakie są efekty kariofilenu. Jest on cennym składnikiem, dlatego hodowcy dążą do tego, aby w ich uprawach stężenie tego związku było na wysokim poziomie. Ponadto fakt, że nadaje roślinie pikantnego smaku, zwiększa jego popularność wśród miłośników konopi. Wiedząc, czym jest kariofilen, i jakie inne terpeny można znaleźć w konopiach, łatwiej poznać te rośliny od innej strony.

 

Zastosowanie kariofilenu

Zastosowanie kariofilenu obejmuje przede wszystkim łagodzenie stanów lękowych i depresji. Sprawdza się także w łagodzeniu bólu i stresu. Przyjmowanie konopi, w których jest kariofilen i inne terpeny jest łatwym sposobem na poprawę nastroju i zmniejszenie lęku. Związek ten może być podawany na wiele sposobów (w formie olejku, suszu do palenia), od których zależy szybkość działania i jego siła. Wiedząc, jak działa kariofilen można wnioskować, że spożywanie przypraw zawierających go pomoże na bóle neuropatyczne i stany zapalne, jednak nie należy swojego leczenia opierać jedynie na takim sposobie.

Z uwagi na aromatyczne właściwości kariofilenu jest on stosowany w wielu produktach kosmetycznych, jak kremy, balsamy, szampony, odżywki. Przyprawy zawierające ten związek stanowią uzupełnienie wielu potraw, w szczególności tych, które mają działanie rozgrzewające i nadają jedzeniu lekko pikantny smak. Terpeny (kariofilen, limonen, linalol) są lubiane również przez gospodynie domowe. Nadają zapachu środkom czyszczącym, dzięki czemu przyjemny aromat dłużej pozostaje w mieszkaniu. Zastosowanie kariofilenu nadal jest przedmiotem wielu badań, dlatego lista jego działań może być jeszcze dłuższa. Należy pamiętać, że związek ten może być bezpiecznie stosowany w kosmetykach czy środkach czyszczących. W przypadku marihuany warto wiedzieć, jakie ma pochodzenie i w jakim celu jest stosowana. Istotne, aby pozytywnie wpływała na organizm, a jej stosowanie było uzgodnione z lekarzem.



Bibliografia:
 
  1.  Park KR, Nam D, Yun HM, Lee SG, Jang HJ, Sethi G, Cho SK, Ahn KS. β-Caryophyllene oxide inhibits growth and induces apoptosis through the suppression of PI3K/AKT/mTOR/S6K1 pathways and ROS-mediated MAPKs activation, “Cancer Lett”, 2011, 22;312(2), s. 178-188.
  2.  Aung-Din R. Direct effects cannabinoid therapy: medical cannabis without psychoactive & systemic effects, “Drug Dev & Del”, 2016;16(5), s. 58-63.
  3.  Ferber, S. G., Namdar, D., Hen-Shoval, D., Eger, G., Koltai, H., Shoval, G., Shbiro, L., & Weller, A., The “Entourage Effect”: Terpenes Coupled with Cannabinoids for the Treatment of Mood Disorders and Anxiety Disorders, “Current neuropharmacology”, 2020, 18(2), 87–96.
  4.  Klauke AL, Racz I, Pradier B, Markert A, Zimmer AM, Gertsch J, Zimmer A. The cannabinoid CB2 receptor-selective phytocannabinoid beta-caryophyllene exerts analgesic effects in mouse models of inflammatory and neuropathic pain, “European Neuropsychopharmacology”, 2014, 1;24(4), s. 608-620.


Jakub

editor