Terpeny, w tym linalol

Czym jest linalol - poznaj właściwości i działanie tego terpenu

By Jakub,

Linalol to monoterpen, który występuje w ponad 200 gatunkach roślin. Znany jest ze swoich właściwości zapachowych, ponieważ nadaje produktom aromatu konwalii lub kwiatowo-drzewnego. Linalol można znaleźć także w konopiach. Dowiedz się, jakie ma właściwości. 


Na stronie naszego Stowarzyszenia Cannabis House znajdziesz szereg informacji na temat konopi. Dowiedz się też więcej na temat ogólnopolskiego badania nad użytkowaniem konopi innych niż włókniste


Czym jest linalol?

 
Linalol (Linalool) jest terpenem, który występuje w dużej ilości roślin oraz przypraw. Posiada kwiatowo-drzewny zapach, chociaż niektóry uważają, że jest on zbliżony do konwalii. Jest on wykorzystywany w wielu branżach, przede wszystkim kosmetycznej i perfumeryjnej. Linalol można znaleźć w mięcie, lawendzie oraz brzozie brodawkowatej, a także w cynamonie i bazylii, które mają duże zastosowanie w kuchni. W owocach cytrusowych głównym terpenem jest limonen, jednak znajdują się w nich także niewielkie ilości linalolu.

Wiedząc, co to jest linalol, warto także wiedzieć, czym się charakteryzuje. Substancja ta ma oleistą konsystencję, nierozpuszczalną w wodzie, ale za to doskonale rozpuszczalną w tłuszczach. Wiedząc, jak działa linalol, można z łatwością łączyć go z innymi substancjami, w szczególności zapachowymi, uzyskując w ten sposób nowe aromaty.

Przeczytaj też:
 


Właściwości linalolu

 
Właściwości linalolu i innych substancji zapachowych podlegają wielu badaniom, ponieważ coraz częściej przypisuje się im dużo działań prozdrowotnych. Warto wspomnieć o tym, że substancja ta ma właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Z uwagi na to, że występuje w wielu olejkach eterycznych, jest stosowana w aromaterapii. Dzięki temu może wpływać na organizm. Działanie linalolu można również określić, jako odstraszające owady. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu mieszankę olejku lawendowego, cytrynowego i bergamotkowego. Dzięki uwalnianiu związków chemicznych zawartych w tych roślinach można pozbyć się moli, komarów, mrówek czy kleszczy. 

Olejki eteryczne, jak lawendowy czy miętowy są znane ze swoich właściwości uspokajających. Linalol jest terpenem, który można znaleźć w każdym z nich i to właśnie jemu zawdzięczamy działanie kojące. Przed snem czy w chwilach większego niepokoju warto wykorzystać lawendę jako sposób na zaśnięcie i odprężenie się. 

Badacze potwierdzili również, że linalol ma działanie przeciwbólowe, co w niektórych przypadkach może być alternatywą dla stosowania leków NLPZ oraz opioidów. Jak widać, właściwości linalolu są cenne dla zdrowia, stąd zapewne nadal podlega on wielu badaniom. [1]

 

Czy linalol występuje w konopiach?

 
Terpeny, w tym linalol występują również w konopiach, chociaż są one mniej popularne niż lawenda. Wpływa on na funkcjonowanie mózgu, przyczyniając się m.in. do zmniejszenia ryzyka zachorowania na Alzheimera czy inną chorobą neurodegeneracyjną, a także zmniejsza lęk oraz działa przeciwdepresyjnie. Należy pamiętać, że linalol ma charakterystyczny zapach, który mocno oddziałuje na zmysły. Aromat suszu konopi może uruchamiać obszary pamięci w mózgu, co często przekłada się na poprawę humoru i nastroju. Linalol w konopiach nie jest jednak trwały, ponieważ wchodzi w reakcje z tlenem, przez co szybko traci swoje właściwości.

Warto również podkreślić, że terpeny (linalol, pinen, limonen) łączą się z neuroprzekaźnikami, zwiększając ich poziom w ludzkim organizmie. W przeciwieństwie do innego związku, który jest w konopiach indyjskich, czyli THC, nie wykazują one działania psychoaktywnego. Właściwości linalolu w konopiach dotyczą głównie jego działania uspokajającego, przeciwlękowego i przeciwbólowego. Chociaż bardziej popularnymi konopnymi terpenami są kariofilen i pinen, to linalol również pełni istotną funkcję w tej roślinie. Jeśli wiesz już, jak działa linalol, poznaj inne cenne informacje na temat konopi na naszym blogu.

 

Zastosowanie linalolu

 
Osoby stosujące aromaterapię, przy wykorzystaniu niektórych terpenów, jak linalol, obserwują u siebie wiele pozytywnych efektów. Linalol poprawia pamięć i koncentrację. Pozytywnie wpływa również na zdolności poznawcze, dlatego może być stosowany w momentach, kiedy skupienie i wysiłek psychiczny są istotne. Wiedząc, czym jest linalol i gdzie można go znaleźć, w łatwy sposób można go wykorzystać dla osiągnięcia własnych korzyści.

To, jakie są efekty linalolu, zależy od jego ilości i stężenia w konkretnej roślinie. Badania potwierdzają, że więcej znajduje się go w lawendzie niż konopiach, dlatego, jeśli potrzebujesz silniejszego działania, sięgnij po olejek lawendowy. Jeśli natomiast zależy ci na delikatnym działaniu linalolu, zdecyduj się na konopie. Działania niepożądane tego związku nie występują często. Najczęściej pojawiają się w wyniku kontaktu linalolu ze skórą.

Zastosowanie linalolu jest największe w produktach kosmetycznych oraz perfumeryjnych. Dzięki temu, że linalol posiada właściwości zapachowe, wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków maskujących nieprzyjemne zapachy, jak antyperspiranty czy dezodoranty. Jest również obecny w wielu produktach do pielęgnacji ciała i włosów.Bibliografia:
 
  1. Kim JT, Ren CJ, Fielding GA, Pitti A, Kasumi T, Wajda M, Lebovits A, Bekker A. Treatment with lavender aromatherapy in the post-anesthesia care unit reduces opioid requirements of morbidly obese patients undergoing laparoscopic adjustable gastric banding. “Obes Surg”, 2007, 17(7), s. 920-925.
  2. Hanuš LO, Hod Y: Terpenes/Terpenoids in: Are They Important?, “Med Cannabis Cannabinoids”, 2020, 3, s. 25-60.
  3. Peana AT, Rubattu P, Piga GG, Fumagalli S, Boatto G, Pippia P, De Montis MG. Involvement of adenosine A1 and A2A receptors in (-)-linalool-induced antinociception, “Life Sci”, 2006, 18;78(21), s. 2471-2474.
  4. Angélica Maria Sabogal-Guáqueta, Edison Osorio, Gloria Patricia Cardona-Gómez, Linalool reverses neuropathological and behavioral impairments in old triple transgenic Alzheimer's mice, “Neuropharmacology”, Volume 102, 2016, s. 111-120.


Jakub

editor