Czym jest pinen - poznaj właściwości i działanie tego terpenu
By Jakub,
Pinen to terpen o świeżym, sosnowym aromacie, który można znaleźć w wielu produktach kosmetycznych i tych przeznaczonych do sprzątania. Pinen jest także odpowiedzialny za nadawanie zapachu konopiom. To dzięki niemu ich aromat przypomina bazylię połączoną z chmielem. Poznaj właściwości tego związku i jego wpływ na zdrowie.
Poznaj Stowarzyszenie Cannabis House i dowiedz się więcej na temat naszej działalności oraz ogólnopolskiego badania nad użytkowaniem konopi innych niż włókniste # ograniczamy_szkodliwość.
Co to jest pinen?
Pinen to terpen, czyli związek organiczny, który można znaleźć w wielu roślinach. Ma on postać izomerów: alfa-pinen i beta-pinen. Alfa-pinen ma szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej i perfumeryjnej. Charakteryzuje się sosnowym zapachem przypominającym bazylię lub chmiel. Pinen można znaleźć w drzewach iglastych, ale również w rozmarynie, koperku, a w mniejszych ilościach w pomarańczach. Więcej o terpenach możesz poczytać w artykule: co to są terpeny – właściwości i działanie.
Wiedząc, co to jest pinen, można wywnioskować, że jest on obecny w olejkach stosowanych w aromaterapii. Jest obecny w olejku eukaliptusowym, sosnowym i ze skórki pomarańczowej, chociaż w tym ostatnim bardziej wyczuwalnym terpenem jest limonen. Alfa-pinen jest obecny również w konopiach indyjskich. To właśnie on jest odpowiedzialny za nadanie im głębokiego i silnie wyczuwalnego aromatu. Najwięcej można go znaleźć w olejkach oraz suszu przeznaczonym do palenia lub waporyzacji.
Przeczytaj też:
Pinen - właściwości
Terpeny, jak pinen, linalol czy kariofilen posiadają szerokie spektrum właściwości, dlatego nie bez powodu są wykorzystywane w łagodzeniu objawów wielu chorób. Pinen wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, antyseptyczne, jak i również przeciwnowotworowe. Szerokie działanie pinenu można zauważyć w medycynie naturalnej. Żywicę z sosny, zawierającą ten cenny terpen stosowano w celu zwalczenia infekcji. Często pochodził on z jagód jałowca.
We współczesnej medycynie pinen wykorzystywany jest wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, stwardnieniem rozsianym czy chorobą Crohna. Z uwagi na swój leśny aromat, związek ten poprawia oddychanie, rozszerzając drogi oddechowe i udrażniając nos. Można uznać, że do właściwości pinenu zalicza się także działanie wykrztuśne.
Właściwości pinenu zostały docenione także w branży kosmetycznej. Stanowi on dodatek do wielu produktów do pielęgnacji jamy ustnej oraz dziąseł. Działa nie tylko odświeżająco, ale również przeciwbakteryjnie. Ziołowy aromat zawarty w pastach do zębów i płynach do płukania ust często należy właśnie do pinenu.
Czy pinen występuje w konopiach?
Wiadomo, że konopie zawierają terpeny. Pinen można znaleźć w wielu odmianach tej rośliny, ale jego zawartość w nich może się różnić. Dzięki zawartości pinenu i innych terpenów konopnych marihuana jest coraz częściej uznawana za roślinę leczniczą. Jedną z właściwości pinenu jest zmniejszenie działania psychoaktywnego THC zawartego w konopiach indyjskich. Wiedząc, jak działa pinen i inne terpeny obecne w konopiach, można stwierdzić, że roślina ta może stanowić alternatywę dla wielu leków syntetycznych.
Pinen w konopiach odpowiedzialny jest także za usprawnienie pracy mózgu. Powstał szereg badań, które potwierdzają jego skuteczność. Związek ten poprawia pamięć, koncentrację oraz może zatrzymać postęp demencji i choroby Alzheimera. [1]
Zastosowanie pinenu
Wiedząc, jak działa pinen i jaki ma aromat, można wywnioskować, że jest związkiem, który z powodzeniem jest stosowany w wielu produktach do sprzątania, a także kosmetykach i perfumach. Jest obecny w środkach odświeżających czy antyseptykach. Poza nadawaniem im zapachu pinen ma właściwości przeciwbakteryjne.
Pinen można znaleźć w konopiach, które mogą być stosowane w celu hamowania rozwoju wielu chorób. Marihuana medyczna jest legalna w Polsce w leczeniu określonych schorzeń. Swoje właściwości zawdzięcza nie tylko obecności substancji aktywnych, ale także terpenom.
W farmakologii pinen może być składnikiem syropów wykrztuśnych, tabletek na gardło czy leków moczopędnych. Wiedząc, jakie są efekty pinenu podawanego w leczeniu kaszlu, należy również pamiętać, że może on stanowić składnik maści rozgrzewających stosowanych w leczeniu infekcji. Obecnie nie zanotowano poważnych działań niepożądanych tego związku, dlatego może być on bezpiecznie stosowany w określonej dawce. Niekiedy jednak w produktach o działaniu rozgrzewającym, w miejscu aplikacji może wywołać on podrażnienie skóry w postaci zaczerwienienia, swędzenia i pieczenia. Jak widać, zastosowanie pinenu w produktach do skóry, może wpływać na jej stan, w szczególności, jeśli jest ona wrażliwa i skłonna do alergii.
Bibliografia:
- Kanghyun KIM, Youngmin BU, Seungil JEONG, Jongpil LIM, Youngan KWON, Dong Seok CHA, Jinmo KIM, Sora JEON, Jaesoon EUN, Hoon JEON, Memory-Enhancing Effect of a Supercritical Carbon Dioxide Fluid Extract of the Needles of Abies koreana on Scopolamine-Induced Amnesia in Mice, Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry, Volume 70, Issue 8, 23 August 2006, s. 1821–1826.
- Ferber, S. G., Namdar, D., Hen-Shoval, D., Eger, G., Koltai, H., Shoval, G., Shbiro, L., & Weller, A., The “Entourage Effect”: Terpenes Coupled with Cannabinoids for the Treatment of Mood Disorders and Anxiety Disorders, “Current neuropharmacology”, 2020, 18(2), 87–96.
- Aung-Din R. Direct effects cannabinoid therapy: medical cannabis without psychoactive & systemic effects, “Drug Dev & Del”, 2016;16(5), s. 58-63.
- Weiqiang Chen, Ying Liu, Ming Li, Jianwen Mao, Lirong Zhang, Rongbo Huang, Xiaobao Jin, Lianbao Ye, Anti-tumor effect of α-pinene on human hepatoma cell lines through inducing G2/M cell cycle arrest, “Journal of Pharmacological Sciences”, Volume 127, Issue 3, 2015, s. 332-338,