Legalizacja marihuany a prawo w Polsce

Legalizacja marihuany w Polsce jest częstym tematem rozmów społecznych i politycznych. Obecnie w naszym kraju można stosować jedynie medyczną marihuanę, która jest dostępna dla określonej grupy ludzi, wyłącznie na podstawie recepty wydanej przez lekarza.

Czy marihuana jest legalna w Polsce?

W Polsce za legalne produkty konopne uznaje się takie, które posiadają stężenie THC niższe niż 0,3%. Należy pamiętać, że posiadanie konopi o wyższym stężeniu może skutkować poważnymi konsekwencjami, nawet utratą wolności. Konopia legalna w Polsce może natomiast zawierać CBD, czyli kannabidiol. Jest to związek organiczny znajdujący się w konopiach. Nie ma on działania psychoaktywnego, jednak oddziałuje z THC. Legalizacja marihuany w Polsce jest tematem, który co jakiś czas jest poruszany. Lecznicza marihuana stosowana jest w leczeniu wielu chorób, jednak jej dostępność jest mocno ograniczona. Legalna konopia w Polsce, odpowiednio użytkowana może pomóc w terapiach wielu schorzeń i jest coraz śmielej wykorzystywana w medycynie.alne konto uczestnika i na bieżąco śledzić aktualizacje, aby dowiedzieć się więcej o badaniu w Warszawie.

Które konopie są legalne?

Istnieje kilka rodzajów konopi, gdzie do najbardziej popularnych należą konopie siewne i indyjskie. Warto wiedzieć, że różnica między konopiami a marihuaną wynika głównie z zawartości THC w danej roślinie. Przyjęło się, że te zawierające więcej THC mają działanie psychoaktywne i są nazywane potocznie marihuaną. Niektórym osobom zależy, aby legalizacja marihuany w Polsce nastąpiła jak najszybciej, ponieważ mogliby bez zakazu korzystać z jej właściwości. Obecnie jednak za legalne konopie uważane są rośliny niezawierające THC w większym stężeniu niż 0,3% oraz medyczna marihuana, która jest wydawana jedynie z przepisu lekarza.

Największą popularnością w ostatnich latach cieszą się produkty konopne, jak olejki CBD. Jest to konopia legalna w Polsce w formie płynnego oleju. Można je wykorzystywać na wiele sposobów, np. spożywając, stosując na skórę czy włosy.

Kiedy marihuana może zostać zalegalizowana w Polsce?

Obecnie obowiązują przepisy, które pozwalają na legalizację marihuany w Polsce zawierającą stężenie THC do 0,3%. W nowelizacji Ustawy z dnia 24 marca 2022 roku można znaleźć także zapis, który umożliwia uprawę konopi innych niż włókniste, czyli np. konopi indyjskich. Mogą one również zawierać stężenie THC wyższe niż 0,3%, jednak ich uprawą mogą zajmować się jedynie specjalne instytucje. Co mogłaby sprawić legalizacja marihuany? Polska wcześniej importowała ją z zagranicy, co mocno wpływało na cenę. Dzięki tym zmianom medyczna marihuana mogłaby być tańsza, co pozytywnie wpłynie na pacjentów.

Bibliografia:
  • S. Matyjek, Czy chcemy legalnych narkotyków?, Uniwersytet Łódzki, Wydział Prawa i Administracji, Zakład Prawa Samorządu Terytorialnego, “Folia Iurdica”, 76,2016, s. 7-19.
  • A.Habib, Medyczny aspekt legalizacji miękkich narkotyków – zagrożenie czy szansa na skuteczne leczenie?, “Folia Iuridica” 76, 2016, s. 77-88.
  • B. Jot, Marihuana leczy, Wydawnictwo MMJ, Bydgoszcz 2017.
  • Ustawa z dnia 24 marca 2022 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.