Co to są terpeny

Co to są terpeny, jak działają i jakie są ich efekty?

By Jakub,

Od lat marihuana wzbudza zainteresowanie naukowców. Badacze regularnie pochylają się nad właściwościami kannabinoidów – głównie THC oraz CBD. W ostatnim czasie wiele analiz dotyczy jeszcze innego składnika konopi. Terpeny, bo o nich mowa, wciąż mają mnóstwo niewiadomych. Jednak już teraz można wyróżnić ich pewne właściwości, co ma kluczowe znaczenie dla stosowania marihuany leczniczej. 


Sprawdź założenia Stowarzyszenia Cannabis House i ogólnopolskiego badania nad użytkowaniem konopi innych niż włókniste. Dążymy do normalizacji tematu konopi innych niż włókniste. Dowiedz się więcej. 

 Co to są terpeny?

 
Róża, świerk, lawenda – każda z tych roślin ma charakterystyczny smak i zapach. Odpowiadają za to terpeny oraz terpenoidy. Pod pierwszym z terminów kryją się węglowodory, pod drugim – terpeny z dodatkową cząsteczką tlenu. Z racji swoich właściwości terpeny są wykorzystywane na szeroką skalę w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym zapewniając piękny zapach perfum, przekąsek czy produktów czyszczących. Terpeny są również składnikiem konopi, wpływając na ich charakterystyczny zapach. Jak się okazuje – nie tylko zapach.
 
Terpeny w konopiach różnią się ilością i składem. Wpływ na to mają takie czynniki, jak chociażby warunki wzrostu konopi, proces zbioru. Dzięki temu – w zależności od rodzaju terpenów w danej roślinie – można wyróżnić różne doznania związane ze stosowaniem poszczególnych rodzajów konopi. Jedne z nich wykazują działanie uspokajające, inne mogą wpływać na zwiększenie poziomu energii. To ważna informacja, biorąc pod uwagę proces dobierania gatunku konopi do procesu leczniczego u danego pacjenta. Jeśli chodzi o terpeny, działanie tych substancji jest ściśle związane ze wspomnianymi już kannabinoidami. W jaki sposób? Naukowcy wskazują na tzw. efekt synergii. Oznacza to, że terpeny wchodzą w reakcję z kannabinoidami, co pozwala zwiększyć właściwości terapeutyczne THC czy CBD [1].
 

 Czy terpeny są szkodliwe?

 
Terpeny nie wykazują właściwości psychoaktywnych, w przeciwieństwie do THC. Substancje te występują w roślinach w celu ochrony ich przed pasożytami lub przeciwnie – przyciągnięciu konkretnych owadów. Jak działają terpeny? Warto podkreślić, że substancje te pokonują barierę krew-mózg. Jednym z przedstawicieli terpenów jest mircen. Charakteryzuje go ostry, korzenny zapach. Mircen wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, jest cennym przeciwutleniaczem, jak i pomaga w zminimalizowaniu stresu. Cytrusowa woń to z kolei limonen. Jego właściwości dają przesłanki do tego, aby przyjrzeć się jego skuteczności w leczeniu stanów depresyjnych i lękowych.
 
Terpeny w konopiach występują w trichomach i stanowią dość liczną grupę (ponad 200 różnych odmian). Uwagę badaczy zwraca przede wszystkim linalol oraz pinen. Są to terpeny, które łączą się z neuroprzekaźnikami, dopaminą oraz serotoniną, podwyższając ich poziom w organizmie [3]. Badania wykazały, że powyższe terpeny mają właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające. Być może znajdą zastosowanie w lekach do leczenia bezsenności, depresji czy bóli neuropatycznych, jednak wciąż potrzebne są kolejne badania w tym kierunku. Linalol potęguje właściwości przeciwbólowe THC, z kolei pinen zmniejsza skutki utraty pamięci, mogącej być efektem ubocznym stosowania THC. Pinen to także terpen o działaniu uspokajającym, przeciwbakteryjnym [5].
 

 Terpeny – działanie na układ nerwowy

 
Trwają badania nad synergicznym działaniem terpen z kannabinoidami, jednak naukowcy postanowi się także przyjrzeć temu, jak substancje te działają samodzielnie. Jeśli chodzi o obecne w konopiach terpeny, właściwości czterech z nich zbadali naukowcy z Uniwersytetu Arizona. W opublikowanym na łamach czasopisma „Scientific Reports” artykule podkreślono, że możliwe jest wykorzystanie tych terpenów indywidualnie w leczeniu bólu. Działanie m.in. pinenu i linalolu aktywuje receptor CB1 układu endokannabinoidowego człowieka (podobnie jak THC), pozwalając tym samym pobudzić pracę układu nerwowego [2].
 
Terpeny wciąż wymagają wielu analiz i badań. Ich zdolność wiązania się z receptorami kannabinoidowymi jest tutaj kluczowa, będąc punktem wyjścia do tworzenia planów terapii marihuaną dla pacjentów m.in. zmagających się z bólami neuropatycznymi.
 
Bibliografia:
 
  1. Joanna Jakóbczyk, Czym są terpeny zawarte w konopiach medycznych, etwojfarmaceuta.pl, data dost. 3.10.2022r.

  2. Terpeny zawarte w konopiach skuteczne w uśmierzaniu bólu, naukawpolsce.pl, data dost.3.10.2022r.

  3. Aleksandra Oleszkiewicz, Terpeny konopne i ich wpływ na organizm. Linalol i pinen dla zdrowia mózgu, medicana.pl, data dost. 3.10.2022r.

  4. Katrina Weston-Green , Helen Clunas, Carlos Jimenez Naranjo, A Review of the Potential Use of Pinene and Linalool as Terpene-Based Medicines for Brain Health: Discovering Novel Therapeutics in the Flavours and Fragrances of Cannabis, Frontiers in Psychiatry, data publ. elektronicznej 26 sierpnia 2021.

  5. Therapeutic Potential of α- and β-Pinene: A Miracle Gift of Nature, ncbi.nlm.nih.gov, data dost. 3.10.2022r.



Jakub

editor