Formy marihuany medycznej

Jakie są metody przyjmowania marihuany. Jak zażywać konopie?

By Jakub,

Z tego artykułu dowiesz się, jak zażywać marihuanę leczniczą. O metodzie przyjmowania marihuany leczniczej decyduje lekarz, biorąc pod uwagę wiele aspektów. Najpopularniejszym sposobem jest waporyzacja, ponieważ pozwala na uzyskanie szybkiego efektu terapeutycznego.

Stowarzyszenie Cannabis House dąży do szerzenia wiedzy na temat konopi i wspierania ich właściwego oraz bezpiecznego wykorzystywania w wielu branżach. Poznaj bliżej nasze założenia. 

 Jak przyjmuje się marihuanę medyczną? 


Marihuana medyczna może być przyjmowana jedynie, jeśli jest przepisana przez lekarza. Istnieje wiele sposobów stosowania jej, a o ich rodzaju decyduje lekarz włączający ją do leczenia. Najbardziej popularne sposoby przyjmowania marihuany medycznej to waporyzacja oraz palenie suszu, ale warto pamiętać, że może być ona dostępna w innych formach. Można ją przyjmować w postaci kropli, olejków czy izolatów. Choć wiele osób zastanawia się, czy marihuanę można zjeść, to należy pamiętać, że przygotowanie potrawy z jej dodatkiem nie jest takie łatwe. Wykorzystanie konopi w inny sposób niż zalecił lekarz, wymaga kontaktu z nim i zmodyfikowania leczenia, gdyż metody przyjmowania marihuany mają znaczenie dla efektu terapeutycznego i nie powinno się ich zmieniać.

Właściwości medycznej marihuany są wykorzystywane w leczeniu wielu chorób i schorzeń, takich jak choroby układu nerwowego, zmniejszenie dolegliwości bólowych występujących w stwardnieniu rozsianym, zminimalizowanie nudności i wymiotów przy radio- i chemioterapii czy poprawa samopoczucia w depresji. Tylko konopie przeznaczone do celów leczniczych pochodzą z certyfikowanych i kontrolowanych upraw, dzięki czemu wiadomo, jakie zawierają stężenie THC i CBD. Od tego, jak zażywa się marihuanę, zależą efekty, jakie ma ona wywoływać. 

 W jakiej postaci jest marihuana lecznicza? 


Osoby, które pierwszy raz mają styczność z konopiami, mogą nie wiedzieć, w jaki sposób stosować medyczną marihuanę. W aptekach jest ona sprzedawana w postaci suszu, zawierającego konkretne stężenia THC i CBD. Lekarze rekomendują wykorzystanie go w waporyzatorze, ponieważ ma on wiele zalet i nie wpływa negatywnie na ludzki organizm.

Oferowanie marihuany medycznej w formie suszonej pozwala kontrolować proporcje THC i CBD. Znając ich ilość, można ocenić procentową zawartość kannabinoidów w suszu. Dzięki temu stosując konkretną odmianę tej rośliny, można mieć pewność, że nie ma ona żadnych domieszek, które zakłóciłyby działanie terapeutyczne. Chociaż sposoby przyjmowania marihuany czasem zależą od osoby, która ją zażywa, to waporyzacja niekiedy może być zastępowana paleniem. Nie jest ono jednak polecane, ze względu na brak kontroli nad temperaturą podgrzewania suszu i znaczący wpływ na układ oddechowy.

W Polsce dozwolone jest wykorzystywanie tego sposobu przyjmowania marihuany w miejscach publicznych, jedynie mając odpowiednie dokumenty potwierdzające jej legalność. Każda osoba, która jest leczona konopiami, powinna nosić przy sobie receptę lub zaświadczenie lekarskie, dzięki czemu nie będzie miała komplikacji prawnych podczas kontroli. Na dokumentach powinna znaleźć się informacja o metodach zażywania marihuany, dzięki czemu jej publiczne stosowanie nie jest przestępstwem. Palenie konopi w celach rekreacyjnych jest nielegalne i grozi wysokimi karami, w tym ograniczenia wolności, dlatego posiadanie odpowiedniej dokumentacji jest bardzo ważne

 W jaki sposób stosować medyczną marihuanę?

 
Choć metody przyjmowania marihuany leczniczej są różne, to wielu lekarzy rekomenduje waporyzację. Jej zaletą jest szybkość działania na organizm, a także brak substancji smolistych, które są groźne dla zdrowia. Do przeprowadzenia tego procesu konieczne jest użycie waporyzatora, czyli urządzenia, które podgrzewa zioła, wydobywając z nich wartościowe dla organizmu związki. Efekty tej metody zażywania marihuany medycznej pojawiają się zazwyczaj po upływie zaledwie 5-10 minut i mogą trwać nawet kilka godzin. Jest to istotne w sytuacji kiedy, zadaniem konopi jest zniwelowanie bólu, zlikwidowanie napięcia mięśniowego czy poprawa samopoczucia. W momencie, kiedy dolegliwości powracają, można powtórzyć przyjmowanie marihuany medycznej w tej formie.

Ostatnio coraz popularniejsze stają się olejki konopne. Te dostępne bez recepty nie zawierają THC, przez co nie wykazują działania psychoaktywnego. Ta metoda przyjmowania marihuany różni się od waporyzacji i zazwyczaj służy do poprawy jakości snu i samopoczucia. Nie ma ona potwierdzonego działania zdrowotnego, jak w przypadku konopi leczniczych, dlatego nie jest rekomendowana przez lekarzy. Ponadto efekty stosowania samego CBD mogą być różne, dlatego nie da się jednoznacznie stwierdzić, jak on zadziała na każdego z nas.

Formy marihuany medycznej są na tyle liczne, że każdy może znaleźć najlepszą dla siebie. Ważne, aby stosowanie konopi w celach medycznych było wygodne dla pacjenta, ponieważ od regularności i przyjmowaniu odpowiedniej dawki zależy efekt terapeutyczny. O tym, jak najlepiej zażywać marihuanę warto porozmawiać z lekarzem.



Bibliografia
 
  1. De Petrocellis L, et al. Effects of cannabinoids and cannabinoid-enriched Cannabis extracts on TRP channels and endocannabinoid metabolic enzymes. Br J Pharmacol. 2011;163(7), s. 1479-1494.

  2. O’Sullivan SE. An update on PPAR activation by cannabinoids. Br J Pharmacol. 2016;173(12), s. 1899–1910.

  3. Kazula A., Zastosowanie naturalnych kannabinoidów i endokannabinoidów w terapii, “Postępy Farmakoterapii”, Tom 65 · nr 2 · 2009, s. 147-160.

  4. Tkaczyk M. i inni, Marihuana i kannabinoidy jako leki, “Przegląd Lekarski”, 2012, 69, 10, s. 1095-1097.



Jakub

editor