po jakim czasie znikają skutki palenia marihuany

Skutki codziennego palenia marihuany i wpływ na zdrowie i samopoczucie

By Jakub,

Codzienne palenie marihuany nie pozostaje obojętne dla zdrowia. Bezpośrednio po kontakcie z THC poprawia się samopoczucie, zmniejsza napięcie i stres. Jednak niektórzy palą marihuanę codziennie lub nawet kilka razy dziennie, co nie pozostaje bez znaczenia dla organizmu. Skutki codziennego palenia marihuany zazwyczaj są odwracalne, jednak organizm potrzebuje trochę czasu na pozbycie się THC.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat skutków palenia marihuany i chcesz wziąć udział w ogólnopolskim badaniu nad użytkowaniem konopi innych niż włókniste – sprawdź Cannabis House. 


 Jakie są skutki fizyczne codziennego palenia marihuany?

 
Codzienne przyjmowanie dużych dawek konopi indyjskich nie pozostaje bez znaczenia dla organizmu. Fizyczne skutki palenia marihuany występują u osób, które są uzależnione od regularnego dostarczania sobie THC zawartego w marihuanie.

Najpopularniejszymi objawami odstawienia marihuany są zaburzenia snu, drażliwość, stan podgorączkowy, wzmożone pocenie się, brak apetytu, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Palenie marihuany codziennie wpływa na rytm dobowy. Osoba, która często stosuje ten rodzaj konopi, ma nie tylko problem z zasypianiem w nocy, ale również może zauważać spadki energii w ciągu dnia. Przez co często jest zmęczona.

Regularne palenie marihuany wpływa również na kondycję organizmu. U osób, które uprawiają sport, może pojawić się pogorszenie wyników, obniżenie wydolności organizmu i zwiększenie ryzyka kontuzji. Palenie może również wpływać na funkcjonowanie układu oddechowego.

Istnieją też pozytywne skutki, jeżeli konopie używane są w celach medycznych i wykorzystywane ściśle i zgodnie z zaleceniami lekarza. O tym, jak działa marihuana medyczna przeczytasz w artykule: marihuana medyczna i lecznicza.

 

 Jakie są skutki psychiczne regularnego palenia marihuany?

 
Skutki palenia marihuany mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie. Różnią się one od tych, jakie pojawiają się po jednorazowym zastosowaniu suszu. Bezpośrednio po paleniu marihuany występuje euforia, stan błogości, dobre samopoczucie, a także inne postrzeganie bodźców zewnętrznych. Niektóre osoby mają zaburzenia równowagi, lęki czy urojenia. To, co odczuwa konkretna osoba, jest kwestią indywidualną i zależy od częstotliwości przyjmowania substancji, jej rodzaju, dawki oraz organizmu. 

Najczęstsze skutki codziennego palenia marihuany to na przykład zespół amotywacyjny, który powoduje, że taka osoba nie wyznacza sobie żadnych celów, nie podejmuje nowych wyzwań ani nawet najmniejszych decyzji. Często taka osoba nie widzi zmian w swoim zachowaniu, a problem dostrzegają najczęściej najbliżsi. Osoby, które palą marihuanę codziennie, przez dłuższy okres, często odwracają się od przyjaciół, rozluźniają znajomości i kontakty z rodziną. Spędzają natomiast wolne chwile z innymi osobami, które również palą marihuanę. 

Miejsce stałych, długoletnich przyjaciół zajmują osoby, dopiero, co poznane, z którymi trudno nawiązać trwałe więzi. Najczęściej pochodzą one z tego samego środowiska. Znajomość taka pozwala na wypełnienie pustki oraz pozwala na spędzanie czasu z drugim człowiekiem. Palenie marihuany codziennie wpływa na pracę mózgu, pamięć i koncentrację. Jest ona także źródłem antyoksydantów, dzięki czemu może wykazywać pozytywne działanie, jak redukcja stresu oksydacyjnego, stanów zapalnych czy formowanie nowych połączeń neuronów w mózgu. Wpływ marihuany na pamięć zależy od jej dawki i tolerancji organizmu, dlatego u każdego może wyglądać to inaczej.

 

 Jak palenie marihuany wpływa na pamięć i koncentrację?

 
Codzienne palenie marihuany wpływa na pracę mózgu. Im dłużej dostarcza się swojemu organizmowi substancje zawarte w konopiach indyjskich, tym bardziej zwiększają się problemy z zapamiętywaniem, uczeniem się i kojarzeniem. Należy pamiętać, że marihuana nie uszkadza mózgu, jednak może zaburzać pamięć krótkotrwałą, dlatego nie jest ona wskazana ludziom, którzy uczą się, zajmują odpowiedzialne stanowiska czy często rozmawiają z innymi ludźmi. W takiej sytuacji wiele osób zastanawia się, czy skutki palenia marihuany są odwracalne. Jej regularne przyjmowanie może powodować trwałe zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, jak zmiany w zachowaniu czy wyrażaniu emocji.

Należy pamiętać, że skutki zależą również od sposobu przyjmowania marihuany. Efekty działania THC mogą trwać nawet kilka godzin po paleniu, gdzie często pojawiają się trudności z koncentracją, płynną rozmową czy prawidłowym komponowaniem zdań. Ale nie u wszystkich efekty będą takie same. U części osób, które sięgają po marihuanę, nastąpi poprawa nastroju czy zmniejszenie dolegliwości bólowych. Te skutki palenia marihuany najczęściej zanikają po pewnym czasie, jednak osoby uzależnione kilka razy na dobę dostarczają sobie nowej dawki konopi indyjskich, dzięki czemu przedłużają efekty jej działania.
 
Przeczytaj też: Czy marihuana to narkotyk? Skutki psychiczne i objawy po użyciu

 

 Czy palenie codziennie marihuany jest szkodliwe?

 
Warto wiedzieć, jakie są skutki uboczne palenia marihuany. U wielu osób pojawia się suchość w ustach, nadmierny apetyt, zaburzenia koordynacji ruchowej, trudności z koncentracją, halucynacje i omamy, a u niektórych mogą nasilać się objawy związane z depresją, nerwicą czy zaburzeniami lękowymi.

To, czy palenie codziennie marihuany jest szkodliwe, zależy od organizmu człowieka i rodzaju konopi, jakie przyjmuje. Również u niektórych osób, w szczególności tych, co sięgają po marihuanę codziennie, może pojawić się uzależnienie od jej przyjmowania czy zespół amotywacyjny. Jednak pozytywne efekty zdrowotne często są ważniejsze niż pojawienie się skutków ubocznych, dlatego, jeśli wystąpią, to warto porozmawiać o tym z lekarzem. W przypadku palenia marihuany pochodzącej z różnych nie zawsze sprawdzonych źródeł skutki uboczne i jej działanie mogą za każdym razem być inne. Dlatego sięgając po marihuanę, należy wybrać tą, która pochodzi z kontrolowanych upraw.

To, po jakim czasie znikają skutki palenia marihuany, jest bardziej złożone, ponieważ wpływa na to wiele czynników, jak wiek, ogólny stan zdrowia czy sposób przyjmowania konopi indyjskich.


Bibliografia:
 
  1. Karpowicz P., Narkotyki. Jak pomóc człowiekowi i jego rodzinie?, Instytut Wydawniczy Kreator, Białystok 2002

  2. Wanat W., Narkotyki i narkomania, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2006.

  3. Siudem P., Konopie i kannabinoidy, “Farmacja Współczesna”, 8/2015, s. 1-8.



Jakub

editor