Objawy uzależnienia. Jak rozpoznać uzależnienie od marihuany
By Jakub,
Narkomania („narcos” – odurzenie, uśpienie) to stan uzależnienia od narkotyków. Zmagają się z nią osoby w każdym wieku, bez względu na płeć czy status społeczny. Niestety, dla wielu z nich pomoc nie przychodzi na czas. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jakie są objawy uzależnienia od narkotyków i podjąć niezbędne działania, gdy ktoś obok potrzebuje wsparcia i opieki specjalistów. Jedną z odmian narkomanii jest uzależnienie od marihuany.
CannabisHouse prowadzi ogólnopolskie badania nad użytkowaniem konopi innych niż włókniste. Sprawdź cele eksperymentu społecznego i dowiedz się więcej na temat badania – pierwszy krok do bezpiecznych konopi.
Czy można uzależnić się od marihuany?
Krótko i na temat – tak. Choć wielu osobom wydaje się, że jest wprost przeciwnie, nie można zapominać o tej właściwości marihuany. Narracja na temat marihuany zmienia się w ostatnich latach, jednak wciąż jest to substancja o dwóch obliczach. Z jednej strony stosowana w medycynie, z drugiej – mogąca uzależniać. Jednak czy każda osoba, która stosuje marihuanę, uzależni się od niej? Taki stan to wypadkowa wielu czynników. Na pierwszy plan wysuwa się to, ile i jaki rodzaj marihuany jest zażywany. Ile zawiera ona w sobie THC – im więcej, tym wyższe ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych, a w przypadku regularnego stosowania również uzależnienia. Marihuana uzależnia psychicznie. Dana osoba sięga po nią, aby wprowadzić organizm w stan euforii. Badania wykazują, że 1 na 10 osób, które stosują marihuanę, będzie uzależniona. W przypadku osób przed 18. rokiem życia statystyki te są jeszcze poważniejsze i wynoszą 1 na 6 badanych. Na uzależnienie od marihuany wpływają m.in. wiek, geny, predyspozycje psychiczne czy nawet waga danej osoby [4].
Działanie marihuany
Marihuana może być dostarczana do organizmu na kilka sposobów. Wiele osób po prostu sięga po tzw. jointa. Konopie indyjskie są też składnikiem napojów czy jedzenia. Alternatywną metodą jest także waporyzacja, czyli zaciąganie się podgrzanym suszem marihuany. Substancje zawarte w konopiach dostają się z płuc do krwioobiegu, rozchodząc się po całym organizmie. Efekty zażycia marihuany zależą nie tylko od dawki, ale i sposobu przyjęcia substancji. W przypadku jedzenia lub napoju pojawiają się one później, nawet godzinę lub dwie po spożyciu marihuany. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że THC, zanim dostanie się do krwioobiegu, musi przejść przez układ trawienny. Dlatego też sięganie po jedzenie lub napoje z marihuaną może wiązać z większym ryzykiem wyboru większe dawki, a w tym samym – stopniowego uzależniania się. Palenie marihuany efekty daje znacznie szybciej, nawet po kilku minutach lub szybciej, a stan ten utrzymuje się przez kilka godzin (krócej niż w przypadku dostarczania marihuany wraz z pożywieniem lub napojem) [2].
Uzależnienie od marihuany – objawy
Stosowanie narkotyków miękkich daje złudne uczucie bezpieczeństwa. Już sama „miękki” błędnie wskazuje, że sięganie po nie w celach rekreacyjnych nie powinno mieć negatywnych skutków dla organizmu. Dla niektórych osób jednak kończy się to uzależnieniem. Jak rozpoznać uzależnienie? Z pozoru może wydawać się to łatwym zadaniem. Narkoman izoluje się, nie interesują go praca, obowiązki, relacje. Cel jest tylko jeden – zdobyć i zażyć dany narkotyk. Problem tylko, że uzależnienie od marihuany może przyjąć całkiem inną postać. Każda osoba reaguje inaczej, co więcej, w początkowej fazie uzależnienia niektórym bardzo łatwo ukryć swój problem przed bliskimi.
Marihuana, stosowana w niższych dawkach i rzadko, może łagodzić ból, stres, likwidować problemy ze spaniem, wprowadzać w nastrój euforii. Jednak gdy dawka i częstotliwość jej zażywania są zbyt wysokie, pojawiają się skutki uboczne natury fizycznej i psychicznej. Mowa o zaburzeniach koordynacji, rozdrażnieniu, niepokoju, senności czy utracie apetytu. Utracie samokontroli, lękach i spadku aktywności [3]. Objawy uzależnienia od marihuany, podobnie jak od innych narkotyków, są widoczne w zachowaniu danej osoby. Zmiana stylu życia, problemy z koncentracją, niewykonywanie codziennych obowiązków. Nerwowość, potliwość. Warto także zwrócić uwagę na oczy – spojówki mogą być zaczerwienione, źrenice źle reagować na światło, być lekko rozszerzone [1]. Oczywiście to tylko możliwe objawy uzależnienia, nie u każdej osoby one występują. Podane symptomy mogą być też skutkiem innych problemów w życiu danej osoby.
Jak pomóc osobie uzależnionej? I w tym przypadku nie ma reguły, planu działania. Czasami pomoże delikatnie przeprowadzona rozmowa, innym razem koniecznie jest podjęcie terapii uzależnień. To dana osoba musi chcieć otrzymać pomoc i wsparcie. Leczenie uzależnienia od marihuany nie jest związane z odwykiem. Pacjent podejmuje psychoterapię i stopniowo ogranicza stosowanie konopi. W trakcie tego procesu może zostać zdiagnozowany u niego zespół odstawienia. Objawia się on drażliwością, kłopotami ze snem, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, niepokojem. Pomoc bliskich i specjalisty jest w tym momencie niezwykle ważna.
Bibliografia:
-
Narkotyki, kbpn.gov.pl, data dost. 3.09.2022r.
-
How Pot Affects Your Mind and Body, Medically Reviewed by Jennifer Casarella, webmd.com, data dost. 3.09.2022r.
-
Is marijuana addictive?, nida.nih.gov, data dost. 3.09.2022r.
-
Marijuana Addiction and Abuse, medically reviewed by Jennifer Casarella, webMD.com dost. 25.08.2022r.