Czy marihuana to narkotyk

Czy marihuana to narkotyk? Skutki psychiczne i objawy po użyciu

By Jakub,

Konopie włókniste (Cannabis sativa L.) to rośliny znane od wieków. Niegdyś stosowane w starożytnej medycynie w roli środka przeciwbólowego czy nasennego, z czasem używane do produkcji m.in. lin. Mimo upływu czasu edukacja na temat właściwości i działania konopi włóknistych na organizm ludzki jest wciąż znikoma. Świadczy o tym chociażby fakt, że wciąż wiele osób, głównie młodych, traktuje ją w kategoriach nieszkodliwej substancji relaksującej. Czy marihuana to narkotyk? 


CannabisHouse jest stowarzyszeniem, które zajmuje się m.in. badaniami nad użytkowaniem konopi innych niż włókniste. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o badaniu, sprawdź te informacje! 

Konopie indyjskie – narkotyk czy niegroźna substancja?

 
Marihuana to suszone liście i kwiatostany żeńskich roślin konopi indyjskich. Może być ona dostarczana do organizmu na wiele sposób. Palenie, waporyzacja, przyjmowanie jej w formie jedzenia lub napoju – marihuana ma różne postaci, ale i oblicza. Mówiąc o marihuanie, nie można nie poruszyć problemu narkomanii. Pod terminem narkotyki kryją się wszelkie substancje psychotropowe i psychoaktywne, pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które działają na centralny układ nerwowy. Można podzielić je na dwie grupy: twarde oraz miękkie. W pierwszej z nich znajduje się m.in. morfina czy heroina. Substancje silnie uzależniające fizycznie, ale i psychicznie. 

Narkotyki miękkie to z kolei substancje o mniejszym prawdopodobieństwu uzależnienia. Taka definicja sprawia, że wiele osób traktuje je jako nieszkodliwe dla organizmu. To błąd. Każdy narkotyk, stosowany przewlekłe, w zbyt dużych dawkach, może spowodować prawdziwe spustoszenie w umyśle i ciele człowieka. Czy marihuana to narkotyk? Badania nad jej właściwościami wciąż dostarczają wielu cennych informacji na jej temat i powodują zmiany w jej postrzeganiu. Przez wiele lat marihuana była zaliczana do grupy tzw. narkotyków twardych. Obecnie, zgodnie z klasyfikacją ONZ, została ona usunięta z listy najbardziej niebezpiecznych narkotyków. Wciąż jest określana mianem narkotyku, tyle że tzw. miękkiego.
 

 Narkotyk a używka

 
Jeśli chodzi o relacje konopie a narkotyk, warto też rozwinąć temat używek. Termin ten jest wymiennie stosowany z narkotykami, choć można zauważyć pewną tendencję w myśleniu społeczeństwa. Wiele osób, zwłaszcza młodych, określa używki mianem niegroźnych substancji, które można bezpiecznie zażywać w celu osiągnięcia pobudzenia organizmu lub przeciwnie – jego uspokojenia. Być może ma to związek z tym, że do używek zaliczana jest m.in. powszechnie stosowana w przemyśle spożywczym kawa. Jednak używki to również dopalacze, tytoń, napoje energetyczne. W zależności od ilości, częstotliwości i rodzaju przyjmowanej substancji, wieku, a nawet wagi danej osoby, mogą one uzależniać i negatywnie wpływać na organizm. 

Dlaczego można się uzależnić, stosując konopie indyjskie? Narkotyk w postaci marihuany to substancja zawierająca liczne kannabinoidy. Wśród nich THC (delta-9-tetrahydrokannabinol). To właśnie on odpowiada za właściwości psychotropowe marihuany [3]. Zażycie THC aktywuje mózgowy układ nagrody, powodując wyrzut dopaminy w organizmie [2]. Wiąże się to z uczuciem euforii, przyjemności, co z kolei wpływa na chęć ponownego sięgnięcia po substancję. Stąd już bliska droga do uzależnienia.
 

 Regulacje odnośnie do marihuany

 
Marihuana od lat jest przedmiotem badań naukowców z całego świata. Mimo to wciąż kryje w sobie wiele niewiadomych, co jest powodem różnego podejścia do jej stosowania przez rządy państw. W jednych krajach jej zażywanie jest dozwolone, w innych nie. Jeśli chodzi o Polskę, w 2017 roku rząd zezwolił na wprowadzenie do obiegu tzw. marihuany leczniczej, czyli stosowanej pod nadzorem lekarza. Ma to związek z tym, jakie są skutki palenia marihuany. Wspomniany już THC wykazuje m.in. działanie przeciwbólowe, obniża napięcie mięśniowe, minimalizuje stres. Drugi z popularnych kannabinoidów marihuany to CBD – substancja działająca przeciwbólowo, ale i przeciwzapalnie. Biorąc to pod uwagę, lekarze często stosują marihuanę w terapii leczenia dolegliwości bólowych, w przebiegu np. padaczki lekoopornej, czy w celu zmniejszenia skutków ubocznych u pacjentów po chemioterapii (nudności i wymiotów) [5].
 
Jednak marihuana, może dać również odmienne skutki. Mowa m.in. o halucynacjach, wahaniach nastroju, skłonności do depresji. U niektórych osób jej zażycie powoduje niepokój, lęk, duży stres czy zmieniony odbiór rzeczywistości. Pojawiają się omamy, paranoje [1]. Należy dodać, że objawy po marihuanie i skutki psychiczne są kwestią indywidualną. Nigdy nie wiadomo, jak organizm danej osoby zareaguje na kontakt z marihuaną. Wszystko zależy od ilości i częstotliwości jej zażywania, ale i też m.in. predyspozycji genetycznych, wieku. Przedmiotem badań naukowców jest m.in. wpływ marihuany na najmłodszą grupę – nastolatków. Okazuje się, że zażywanie marihuany w młodym wieku zwiększa ryzyko uzależnienia, wpływa na funkcje poznawcze, może powodować kłopoty z pamięcią, objawy psychotyczne [6].
 
Kupowanie marihuany z nielegalnych upraw wiąże się z niewiadomą odnośnie do jej składu. Mowa przede wszystkim o uzależniającym THC. Mimo iż Parlament Europejski zgodził się na zwiększenie dopuszczalnego poziomu THC z 0,2 do 0,3%, to rozporządzenie to dotyczy legalnych konopi włóknistych, uprawianych w celach przemysłowych. Z kolei osoby uzależnione, stosujące konopie na własną rękę, zwykle sięgają po marihuanę z nielegalnego źródła. A w tej można zauważyć wzrost ilości THC [4].
 
Bibliografia:
 
  1. How Pot Affects Your Mind and Body, Medically Reviewed by Jennifer Casarella, webmd.com, data dost. 3.09.2022r. 

  2. How does marijuana produce its effects?, nida.nih.gov, data dost. 3.09.2022r.

  3. What is marijuana? nida.nih.gov, data dost. 3.09.2022r.

  4. Deborah S Hasin, US Epidemiology of Cannabis Use and Associated Problems, Neuropsychopharmacology volume 43, pages195–212 (2018).

  5.  Joseph Maroon and Jeff Bost, Review of the neurological benefits of phytocannabinoids, Surg Neurol Int. 2018; 9: 91.

  6. Słabe narkotyki? Dowiedz się, dlaczego takich nie ma, zdrowie.pap.pl, data dost. 03.09.2022r. Jakub

editor