Ciekawostką o marihuanie

Ciekawostki o marihuanie – 15 zaskakujących faktów

By Jakub,

Ciekawostki o marihuanie mogą być naprawdę zaskakujące. Czy wiesz, że BMW dodaje konopie do produkcji szkieletów swoich aut? Albo, że marihuana była popularna wśród wielu postaci historycznych? Ta roślina ma tak wiele zastosowań, że często jest tematem rozmów i dyskusji. Przypisuje się jej wiele właściwości prozdrowotnych, ale także poprawiających samopoczucie. Poznaj największe ciekawostki o konopiach. Witamy w Cannabis House. Jesteśmy stowarzyszeniem, prowadzącym ogólnopolskie badanie nad użytkowaniem konopi innych niż włókniste. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na stronę badania!

 

Ciekawostki o marihuanie

 
Chociaż konopie zostały odkryte tysiące lat temu, to dopiero w ostatnim czasie zaczęto więcej o nich mówić. Ciekawostki o marihuanie pozwalają poznać tę roślinę od całkiem innej strony. Poznaj kilka informacji, jakie przygotowaliśmy na temat konopi.
 
 1. W Chinach nasiona konopi były wykorzystywane do jedzenia ponad 6000 lat przed naszą erą.
 2. Największy krzak marihuany miał ponad 6 metrów wysokości.
 3. Z uwagi na to, że w większości miejsc na świecie marihuana jest nielegalna, wymyślono wiele określeń na nią, aby swobodnie rozmawiać. Do najpopularniejszych należą: Marycha, Maryśka, Zielsko, Gandzia, Holender, Bakanie, Zioło, Mary Jane, Trawa, Grass, Trawka, Skun, Joint, Blant, Skręt oraz wiele innych.
 4. Po marihuanę dwa razy częściej sięgają mężczyźni niż kobiety.
 5. Po śmierci rapera 2Paca, członkowie jego zespołu muzycznego wypalili jego prochy zmieszane z marihuaną.
 6. Czekolada wywołuje podobne reakcje w mózgu, co marihuana.
 7. Zdaniem wielu naukowców marihuana mogłaby w przyszłości zastąpić ok. 30% powszechnie stosowanych leków.
 8. Ciężko przedawkować marihuanę, a w przypadku wypalenia zbyt dużej ilości można przyjąć duże dawki witaminy C, która przyspiesza wydalenie THC z organizmu.
 9. Marihuana zawiera ponad 400 substancji, z czego ponad 250 jest wykorzystywanych w medycynie. 
 10. W Los Angeles jest więcej sklepów konopnych niż kawiarni Starbucks. 
 11. Chmiel wykorzystywany do produkcji piwa pochodzi z tej samej rodziny, co konopie.
 12. W Stanach Zjednoczonych, co minutę jest aresztowana jedna osoba za posiadanie marihuany.
 13. Ubrania z konopi mogą być trwalsze niż te wykonane z jeansu
 14. Konopie można spożywać także na zimno
 15. FORD w 1941 roku wyprodukował pierwszy samochód wykonany z konopi 


 Konopie w liczbach

 
Marihuana to temat, o którym można rozmawiać godzinami. Ciekawostki o konopiach obejmują wiele zagadnień, a niektóre z nich są bardzo zaskakujące. Czy wiesz, że marihuana była pierwszą rzeczą sprzedaną w Internecie? Miało to miejsce w USA w latach 70. Transakcja została zrealizowana pomiędzy studentami z uczelni Stanford i MIT. Konopne ciekawostki obejmują także informacje zza oceanu. W Stanach Zjednoczonych około 100 milionów mieszkańców przynajmniej raz w życiu spróbowało marihuany, co oznacza, że co 3 Amerykanin miał styczność z konopiami. Obecnie szacuje się, że codziennie po marihuanę sięga ok. 6 tysięcy nowych osób. 

Pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował medyczną marihuanę, była Kanada. Rok w rok liczba osób, które ją stosują, stale rośnie. Jednak pomimo to, nie jest łatwo dostać receptę na marihuanę. Ciekawostką może być fakt, że lekarze chętniej przepisują leki opioidowe niż te oparte na kannabinoidach. 


 Kto ze znanych osób palił marihuanę?

 
Ciekawostki o konopiach nie mogą ominąć znanych postaci. Lista osób, które są znane z palenia marihuany, jest długa. W szczególności w kręgach raperów czy zespołów reggae. W wielu teledyskach pojawiają się konopie, w szczególności u Snoop Dogga. Jednak osobą, która najbardziej kojarzy się z konopiami, jest Bob Marley. Po jego śmierci pochowano go razem z Biblią, gitarą i marihuaną.

Wśród postaci historycznych także jest wiele osób, które lubiły sięgać po konopie. Ciekawostką o marihuanie jest to, że w dawnych czasach stosowały ją także głowy państw. William Szekspir, Joanna d’Arc, Ramzes II czy Królowa Wiktoria to tylko kilka osób, które regularnie sięgały po tę roślinę.

Przeczytaj też: O co chodzi z marihuaną? Lekcja historii i ciekawostki

Ponadto wiele osób publicznie przyznało się do palenia. Niektórzy z nich ponieśli także konsekwencje prawne z tego tytułu.


Bibliografia:
 1. J. Dziekoński, Kanada: Medyczna marihuana pod lupą, Medical Tribune, 04/2015. 
 2. M. Szulc, Facebook jako źródło wiedzy i niewiedzy na temat marihuany, Uniwersytet Gdański, s. 1-20.
 3. M. Szulc, Bezpieczna marihuana?, Wychowanie na co dzień, nr 5, 2017, s. 15-21. 
 4. M.Tkaczyk, E. Florek, W. Piekoszewski, Marihuana i kanabinoidy jako leki, Przegląd Lekarski 2012, vol. 69, nr 10.
 5. M. Motyka, J.T. Marcinkowski., Używanie pochodnych konopi. Część II. Zastosowanie w medycynie vs. konsekwencje zdrowotne, Problemy Higieny i Epidemiologii 2014, vol. 95, nr 1.


Jakub

editor