W jakich krajach marihuana jest legalna?
By Jakub,
W Polsce od 2017 roku funkcjonuje legalna marihuana. Jest ona przeznaczona do leczenia wielu schorzeń, takich jak padaczka lekooporna, depresja, choroba Parkinsona czy nudności spowodowane chemioterapią. W niektórych krajach Unii Europejskiej konopie mają inny status prawny niż w Polsce, o czym warto wiedzieć, w szczególności, jeśli planujemy podróż do jednego z nich. Gdzie marihuana jest legalna?
Więcej informacji na temat marihuany, a także o tym, na czym polega ogólnopolskie badanie nad użytkowaniem konopi innych niż włókniste, przeprowadzane przez Stowarzyszenie Cannabis House, przeczytasz na stronie badania.
Czy marihuana jest legalna w Polsce?
Prawo w Polsce od wielu lat debatuje nad tematem legalizacji konopi indyjskich. Od 2017 roku dostępna jest u nas legalna marihuana, ale jedynie w sytuacji, jeśli została przepisana przez lekarza i służy do leczenia konkretnego schorzenia. Wówczas jej uzyskanie jest możliwe wyłącznie za okazaniem recepty. Konopie indyjskie o przeznaczeniu zdrowotnym muszą pochodzić z certyfikowanych i kontrolowanych hodowli, które są prowadzone zgodnie z normami. Rośliny powinny zawierać odpowiednie stężenia THC i CBD, które wykazują konkretne działanie terapeutyczne.
Od maja 2022 roku zwiększono poziom stężenia THC dopuszczalnego w marihuanie. Wcześniej było to 0,2%, a po zmianach wartość ta została podniesiona do 0,3%. W Polsce jest legalna marihuana medyczna, natomiast posiadanie konopi w celach rekreacyjnych nie zostało zalegalizowane.
Przeczytaj też: Dlaczego marihuana jest nielegalna w Polsce?
W jakich krajach Unii Europejskiej marihuana medyczna jest legalna?
O tym, gdzie marihuana jest legalna, decydują rządzący każdego kraju indywidualnie. Należy rozróżnić konopie indyjskie przeznaczone do celów medycznych, od tych wykorzystywanych do celów rekreacyjnych. Obecnie coraz więcej krajów Unii Europejskiej legalizuje marihuanę medyczną. Można z niej korzystać w:
- Belgii,
- Danii,
- Czechach,
- Estonii,
- Finlandii,
- Francji,
- Gruzji,
- Grecji,
- Holandii,
- Irlandii,
- Luksemburgu,
- Macedonii,
- Mołdawii,
- Niemczech,
- Portugalii,
- Norwegii,
- Rumunii,
- San Marino,
- Szwecji,
- Szwajcarii,
- Turcji,
- Wielkiej Brytanii,
- we Włoszech,
- na Chorwacji,
- na Cyprze,
- na Malcie.
W każdym z tych krajów konieczne jest posiadanie recepty, aby móc nabyć marihuanę medyczną. Informacje, gdzie posiadanie marihuany jest legalne, można znaleźć na wielu stronach internetowych, które co jakiś czas są aktualizowane.
Gdzie można legalnie posiadać marihuanę?
Obecnie legalna marihuana w Europie jest tylko w jednym kraju. W grudniu 2021 roku na Malcie zostały zalegalizowane konopie indyjskie na użytek własny, tzw. rekreacyjny. Oznacza to, że można posiadać przy sobie marihuanę bez konsekwencji prawnych. Jest to również jedyny kraj, gdzie jest możliwa uprawa legalnej marihuany w Unii Europejskiej. Ponadto na Malcie, podobnie jak w Hiszpanii istnieją kluby konopne, czyli miejsca zrzeszające fanów konopi. Nie ma możliwości zakupu w nich marihuany, ale otrzymuje się ją w zamian za wsparcie finansowe działalności takiego miejsca.
W niektórych krajach europejskich rekreacyjne palenie marihuany zostało zdekryminalizowane. Oznacza to, że posiadanie lub uprawa na własny użytek nie jest karana jak przestępstwo, a jako wykroczenie. Karą najczęściej jest mandat lub pouczenie. Do takich krajów należą:
- Austria,
- Chorwacja,
- Czechy,
- Dania,
- Estonia,
- Francja,
- Gruzja,
- Hiszpania,
- Holandia,
- Luksemburg,
- Mołdawia,
- Niemcy,
- Portugalia,
- Rumunia,
- Rosja,
- Słowenia,
- Szwajcaria,
- Ukraina,
- Włochy.
Listy z informacjami, gdzie marihuana jest legalna, można znaleźć na wielu stronach, najczęściej w wykazie krajów, gdzie marihuana jest legalna, bądź nielegalna. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze te dane są aktualne.
Aby dowiedzieć się, gdzie jest legalna uprawa marihuany, także wystarczy skorzystać z internetu. Lista krajów dopuszczających hodowanie konopi z roku na rok się wydłuża, dlatego warto systematycznie weryfikować posiadane informacje.
Jak przewieźć medyczną marihuanę za granicę?
Osoby, które są leczone marihuaną medyczną, często zastanawiają się, czy w kraju, do którego podróżują, marihuana jest legalna. Zasady przewozu leków, w tym konopi indyjskich są jasno sprecyzowane. Należy posiadać przy sobie dokumenty, takie jak recepta, imienna faktura za susz oraz formularz wywozu leku. Produkt powinien być również w oryginalnym opakowaniu. W zależności od miejsca, do którego będzie odbywać się podróż, należy udać się wraz z dokumentami dotyczącymi marihuany medycznej do Inspektoratu Farmaceutycznego, aby uzupełnić wniosek. Na decyzję oczekuje się ok. 7-14 dni roboczych, dlatego najlepiej to zrobić odpowiednio wcześniej.
Bibliografia:
- A. Kurkiewicz, Konopie – super roślina lecznicza czy wyklęty narkotyk?, Informator Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, nr 1(87), marzec 2019, s. 21-35.
- S. Matyjek, Czy chcemy legalnych narkotyków?, Uniwersytet Łódzki, Wydział Prawa i Administracji, Zakład Prawa Samorządu Terytorialnego, Folia Iurdica, 76,2016, s. 7-19.
- B. Jot, Marihuana leczy, Wydawnictwo MMJ, Bydgoszcz 2017.