dlaczego marihuana jest zakazana

Dlaczego marihuana jest nielegalna w Polsce?

By Jakub,

W Polsce marihuana jest nielegalna, chyba, że ma ona przeznaczenie medyczne i została przepisana przez lekarza. Za posiadanie nawet niewielkiej ilości grożą konsekwencje w postaci pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Istnieją jednak kraje, gdzie marihuana jest legalna lub traktowana jako wykroczenie. Wiele z nich mieści się w Europie.


Ograniczamy szkodliwość, dążymy do bezpiecznych konopi – sprawdź szczegóły ogólnopolskiego badania nad użytkowaniem konopi innych niż włókniste, prowadzonego przez Stowarzyszenie Cannabis House. Dowiedz się więcej. 


 Dlaczego marihuana jest zakazana w Polsce?


 W marihuanie znajduje się wiele substancji, które wykazują aktywność biologiczną. Jedną z nich jest THC, które ma działanie psychoaktywne. Z uwagi na to, marihuana w Polsce jest zakazana. Warto jednak pamiętać, że poza działaniem psychotropowym THC wywołuje pozytywne efekty, jak odprężenie, lepszy sen, działanie przeciwbólowe czy poprawiające nastrój. Należy jednak pamiętać, że marihuana może również negatywnie wpłynąć na organizm. Zastanawiając się, dlaczego marihuana jest zakazana, warto pamiętać o braku energii, wzmożonej senności, pogorszeniu pamięci krótkotrwałej czy delikatnych psychozach, jakie mogą się pojawić po jej zastosowaniu. 

Posiadanie marihuany w Polsce nawet na własny użytek jest karalne, jednak warto pamiętać, że ta przeznaczona do użytku terapeutycznego może być przepisywana na receptę przez lekarza. Medyczna marihuana od kilku lat jest legalna, jednak może być wykorzystywana tylko w określonych przypadkach. Konopie indyjskie spożywane w celach rekreacyjnych często mają wywołać haj, dlatego są uznawane w Polsce za narkotyki. 

 W jakich krajach europejskich marihuana jest legalna?

 
Chcąc legalnie spożywać konopie, warto wiedzieć, gdzie marihuana jest legalna. W Europie i na Świecie istnieje wiele krajów, gdzie za posiadanie marihuany nie ponosi się kary. W zależności od kraju mogą występować różnice, np. wynikające z ilości posiadanych konopi. W niektórych państwach nie ma kar pozbawienia wolności za posiadanie konopi, a ten występek traktowany jest za wykroczenie i jego konsekwencją jest mandat. Aby mieć pewność w związku z posiadaniem konopi, warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym miejscu. 

Lista miejsc, gdzie marihuana jest legalna, regularnie się zmienia, dlatego osoby zainteresowane tym tematem powinny na bieżąco śledzić informacje. Informacji o tym, gdzie marihuana jest zalegalizowana najlepiej szukać w internecie, na stronach poszczególnych krajów.
 

 Czy konopie są w Polsce legalne?

 
To, czy konopie są legalne, zależy od zawartości THC w danej odmianie. W Polsce za legalne produkty uznaje się te, które posiadają maksymalne stężenie do 0,2% THC. Dzięki temu nie wykazują one działania psychoaktywnego. W sprzedaży istnieje wiele produktów konopnych, jak olejki, susze, tabletki, w których stężenie THC nie wykracza poza ustalone normy. 

Uprawy konopi siewnych w Polsce również są dozwolone, jednak producenci dbają, aby były prowadzone na jak najwyższym poziomie. Są one regularnie kontrolowane, tak, aby oferowane rośliny były, jak najwyższej jakości i zawierały konkretne stężenia THC i CBD. 

Na bazie konopi siewnych powstaje w Polsce wiele kosmetyków, suplementów diety, a nawet odzieży i obuwia, dlatego ten rodzaj jest legalny w naszym kraju. Niektórzy jednak poszukują informacji, czy marihuana w Polsce jest legalna, aby móc ją wykorzystywać także w innych celach. W tym przypadku bezpieczne posiadanie jej jest tylko możliwe, jeśli jest ona przepisana przez lekarza i służy do wspomagania leczenia.
 

 Konsekwencje posiadania marihuany w Polsce

 
Marihuana jest rośliną znaną od wielu lat. Jej medyczne właściwości były dawniej wykorzystywane w leczeniu dny moczanowej, reumatyzmu czy malarii. Obecnie jej posiadanie, nawet na własny użytek jest niezgodne z prawem. Momentem, kiedy marihuana została zakazana w Polsce, jest lipiec 2005 roku, gdy na mocy ustawy import, produkcję, pośrednictwo w sprzedaży czy posiadanie, uznano za przestępstwo. Warto wiedzieć, co grozi za posiadanie marihuany w Polsce. Odmiana zawierająca dużą ilość THC jest nielegalna, dlatego posiadając jej nawet niewielkie ilości, należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Posiadanie marihuany w Polsce prawnie jest zabronione. Należy o tym pamiętać, chcąc stosować konopie w celach rekreacyjnych. To, co grozi za posiadanie marihuany, zależy od jej ilości. W przypadku, kiedy ta ilość jest niewielka, przeznaczona dla jednej osoby, karą jest pozbawienie wolności do lat trzech. W przypadku kiedy, poza posiadaniem marihuany, jest ona również oferowana innym, kara może wzrosnąć nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Minimalna kara wynosi rok, co powinno zniechęcać do jej nielegalnego posiadania. To, ile grozi za posiadanie marihuany, zależy od ilości, jej przeznaczenia, a także czynników osobistych. Osoby wcześniej niekarane mogą liczyć na łagodniejszy wyrok
 
W Polsce wymiar sprawiedliwości stawia zarzuty osobom, które posiadają niewielką ilość marihuany. Jest ona uważana za środek odurzający, stąd wynika fakt, czemu marihuana jest zakazana. Obecnie trwają prace nad ustawą, która zalegalizuje konopie w Polsce, jednak na ten moment nie ma podanych konkretnych terminów.

Bibliografia
 
  1.  Kurkiewicz A., Konopie – super roślina lecznicza czy wyklęty narkotyk?, Informator Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, nr 1(87), marzec 2019, s. 21-35.

  2.  S. Matyjek, Czy chcemy legalnych narkotyków?, Uniwersytet Łódzki, Wydział Prawa i Administracji, Zakład Prawa Samorządu Terytorialnego, “Folia Iurdica”, 76,2016, s. 7-19.

  3.  E. Kłosińska, Konopie – uprawa w Polsce i zastosowanie, www.kalendarzrolnikow.pl/4317/ konopie-uprawa-w-polsce-i-zastosowanie, data dostępu sierpień 2022 r.

  4.  W. Zieliński, [w:] Prawo farmaceutyczne, red. M. Kondrat, Warszawa 2016.


 


 Jakub

editor