Historia marihuany

O co chodzi z marihuaną? Lekcja historii i ciekawostki

By Jakub,

Konopie uprawia się już od wielu wieków – historia marihuany ma już kilka tysięcy lat. Rośliny te cieszyły się popularnością zwłaszcza dzięki dużym możliwościom wykorzystania ich w przemyśle. Również w Polsce uprawa konopi ma długą i bogatą tradycję. 


Przedstawiamy najważniejsze fakty z dziejów uprawy konopi na świecie i w Polsce – od czasów pradawnych aż do współczesności, a także ciekawostki o marihuanie. Niektóre z nich mogą się okazać zaskakujące. 

Zainteresowanych tematem zapraszamy również na Ogólnopolskie badania nad użytkowaniem konopi innych niż włókniste. Sprawdź szczegóły – ograniczamy szkodliwość! 

 Historia marihuany – najstarsze dzieje

 
 Pierwsze wzmianki na temat hodowli konopi datowane są na około 10000 – 6500 lat p.n.e i pochodzą z wyspy Tajwan. Wykorzystywano je wówczas do wytwarzania włókien. W latach około 5000 p.n.e. były w starożytnych Chinach jedną z pięciu najważniejszych hodowlanych upraw – były stosowane do wytwarzania ubrań, papieru, oleju, ale także jako pożywienie. Jeśli chodzi natomiast o medyczne zastosowanie, jakie miała marihuana, historia sięga roku 2737 p.n.e. Na rok ten datuje się najstarsze zapisy o marihuanie medycznej. Shen Nung, uważany za ojca chińskiej medycyny, opisał m.in. zastosowanie konopi w leczeniu malarii, a także reumatyzmu i dny moczanowej. 

 Około lat 2000 p.n.e. konopie pojawiły się w Korei, natomiast około 1000 lat później rozpowszechniły się na obszarze Indii. Były one tam wykorzystywane m.in. do wytwarzania tekstyliów, papieru, pożywienia, a także lekarstw i jako środek znieczulający. W czasach starożytnych konopie dotarły też do Afryki. Około roku 1550 p.n.e. powstał staroegipski papirus medyczny, czyli Papirus Ebersa. Opisano w nim informacje na temat chorób, chirurgii i stosowania roślin leczniczych, a sporą część tego dokumentu stanowi opis konopi, jakie zastosowanie miała marihuana. Historia Europy i konopi indyjskich związane są za sobą od około 1400 lat p.n.e., kiedy to dotarły one na Stary Kontynent wraz ze scytyjskimi plemionami indoeuropejskimi.
 

 Marihuana – historia w późniejszych wiekach

 
 W kolejnych wiekach konopie wykorzystywano do celów przemysłowych i medycznych. Jednak od XX wieku w wielu państwach na świecie podjęło starania, aby konopie indyjskie zostały uznane za nielegalne – chodziło w tym kontekście o psychoaktywne działanie THC – jednego z głównych składników, jakie ma marihuana. Historia tej rośliny jednak w wielu częściach świata trwała dalej – uprawiano konopie siewne w celach przemysłowych. Jednak międzynarodowe prawo związane z WHO oraz ONZ określały marihuanę jako potencjalne zagrożenie. USA wiodło prym we wprowadzeniu zakazu ich używania, a inne państwa szybko podążały ich śladem.
 

 Konopie w Polsce – historia

 
Konopie w Polsce pojawiły się już w czasach prasłowiańskich. Rośliny te odrywały istotną rolę w obrzędach, z ich łodyg pozyskiwane były wytrzymałe sznury i tkaniny. Pierwsze wzmianki o konopiach w rodzimej literaturze pojawiły się w wiekach XVI – XVII za sprawą Szymona Syreńskiego – botanika i lekarza, który podkreślał psychoaktywne właściwości. Krzysztof Kluk w podręczniku botanicznym z XVIII wieku opisuje konopie indyjskie jako rośliny mające właściwości lecznicze, nasenne i uśmierzające ból. Na przełomie wieków XIX i XX konopie na ziemiach polskich były powszechnie uprawiane i były jedną z głównych roślin hodowlanych.
 
 W XX wieku uprawa konopi w naszym kraju zaczęła tracić na znaczeniu. W roku 1930 konopie w Polsce oficjalnie uznano jako szkodliwe dla zdrowia i zaliczono do substancji narkotycznych, zostały one zakazane na postawia tzw. ustawy przeciwnarkotycznej. Zakazano ich wytwarzania, przerabiania, przywożenia, wywożenia, przechowywania i handlu. W czasie II wojny światowej konopie przestały być nielegalne. 

 W początkowych latach PRL-u uprawa konopi i ich posiadanie dalej były legalne i powszechnie stosowane do produkcji włókna. Jednak w 1985 roku zakazano ich uprawy bez wymaganej zgody wyłącznie. Jednak czas PRL-u był dosyć liberalny w dla użytkowników marihuany. Po zmianie ustroju można było w Polsce uprawiać do celów przemysłowych, jednak nadal zakazany jest susz zawierający THC – marihuana. Historia ostatnich lat pokazuje jednak, że politycy w Polsce otwierają się na zastosowanie tego środka do celów medycznych.
 

 Ciekawostki o marihuanie

 
 Na koniec przedstawiamy kilka ciekawostek o marihuanie:
 
  •  Thomas Jefferson i George Washington uprawiali konopie indyjskie na swoich plantacjach;

  •  „Bhang” jest indyjskim koktajlem mlecznym, którego główny składnik to marihuana;

  • dlaczego marihuana to 420? – liczbę 420 zaczęło używać pięciu uczniów San Rafael High School w Kalifornii w USA, przy użyciu kodu: „420 Louis” umawiali się oni po skończonych zajęciach o godzinie 16:20 nieopodal pomnika Louisa Pasteura na palenie marihuany;

  •  nazwa marihuana pochodzi z meksykańskiego slangu określającego i uważa się, że pochodzi z hiszpańskiej wymowy imion: Mary i Jane, nazwa marihuana weszło w użycie jako określenie konopi indyjskich w USA pod koniec XIX wieku.


 To tylko kilka ciekawostek o konopiach indyjskich. Zapoznaj się z filmami na temat marihuany
 

 



Jakub

editor