zastosowania marihuany w kuchni

Zastosowanie konopi w kuchni. Właściwości kulinarne konopi

By Jakub,

Ostatnio coraz więcej osób sięga po konopie w kuchni. Przepisy na dania z ich wykorzystaniem są bardzo szybkie i proste, a smak przygotowanych potraw jest naprawdę wyjątkowy. Konopie są również bogatym źródłem białka, witamin oraz minerałów, dlatego docenia się je za właściwości prozdrowotne. Poznaj właściwości kulinarne tych wartościowych roślin. 
 
Więcej informacji na temat konopi innych niż włókniste, ciekawostek zastosowań, a także informacji o badaniu nad ich użytkowaniem przeczytasz stronie Stowarzyszenia Cannabis House. 

Właściwości odżywcze konopi siewnych

 
Konopie w kuchni zyskują na popularności, ponieważ mają mnóstwo właściwości odżywczych i prozdrowotnych. Znane są głównie ze swojego działania relaksującego i poprawiającego samopoczucie, jednak ich wpływ na organizm jest dużo szerszy. Nasiona konopi zawierają białko i nienasycone kwasy tłuszczowe, których potrzebuje nasz mózg i układ krążenia. Można w nich znaleźć także błonnik oraz szereg witamin i minerałów, takich jak fosfor, potas, magnez, wapń i żelazo. Konopie są także bogate w witaminy E oraz te z grupy B.

Dieta bogata w nasiona i kiełki konopne ma działanie antyoksydacyjne, pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację, zmniejsza stres oksydacyjny, a także stany zapalne, które mogą toczyć się w organizmie. Nic więc dziwnego, że konopie w kuchni pojawiają się coraz częściej.

 Przeczytaj też: Poznaj właściwości i zastosowanie konopi w kosmetyce
 

 Produkty z konopi siewnych

 
Jak wiadomo, dieta każdego z nas powinna być dobrze zbilansowana i bogata w witaminy oraz minerały. Konopie w kuchni i przepisy na ich wykorzystanie w posiłkach są chętnie poszukiwane przez zwolenników zdrowych rozwiązań. Obecnie istnieje wiele produktów konopnych, które mogą uzupełnić codzienny jadłospis.

Jednym z ważniejszych produktów dla sportowców jest konopna odżywka białkowa. Najczęściej jest ona w formie sproszkowanej, w kolorze brązowo-zielonym. Smak odżywki dla niektórych jest lekko orzechowy, a dla innych ziemisty. Jest to idealny produkt dla wegan, którzy dbają o swoją sylwetkę, zwłaszcza o mięśnie. Białko konopne warto dodać do smoothie czy jogurtu.

Nasiona konopi w kuchni mogą być także wykorzystywane do pieczenia ciast. Mąka konopna sprawdzi się jako dodatek do pieczenia, nie tylko pieczywa, ale również ciastek czy placków. Można z niej przygotować również makaron. Jak widać, pomysły na konopie w kuchni praktycznie się nie kończą.

Cenne właściwości i szereg zastosowań ma także olej konopny. Jest on tłoczony na zimno z nasion oraz kwiatów konopi. Zawiera prozdrowotne kwasy omega-3 i 6. Charakteryzuje się orzechowym smakiem, dlatego sprawdza się jako dodatek do sałatek, sosów czy past. Nasiona konopi i przepisy z nich obejmują posiłki słone i słodkie, a najłatwiej je przygotować dodając olej do gotowych potraw. Zaleca się spożywanie przynajmniej 1 łyżki dziennie tego składnika, aby mógł on wykazać swoje dobroczynne właściwości. 

Konopie w kuchni mogą się pojawić także pod postacią mleka. Powinny po nie sięgać osoby z nietolerancją laktozy, a także Ci, którzy wyeliminowali z diety produkty pochodzenia zwierzęcego. Mleko z konopi można w łatwy sposób przygotować we własnej kuchni. Wystarczy zalać wodą nasiona i odstawić na kilka godzin. 

 Jak stosować konopie siewne w kuchni?

 
Do wielu posiłków można stosować nasiona konopi. Przepisy kulinarne najczęściej są łatwe w przygotowaniu i smaczne. Białko konopne doskonale pasuje do śniadań, np. jogurtu z owocami, owsianki, smoothie czy omletu. W porze obiadowej można przygotować sałatki, zupy, zapiekanki czy surówki warzywne i owocowe. Oleju konopnego nie należy jednak używać do smażenia czy pieczenia, ponieważ ma on niską temperaturę dymienia. Regularne spożywanie posiłków z dodatkiem konopi działa przeciwzapalnie, przeciwmiażdżycowo, a nawet przeciwzakrzepowo. Przepisy na konopie w kuchni są bardzo proste w wykonaniu, dlatego każdy może z nich korzystać. Nie wszystkie wymagają wielogodzinnego przygotowania, dlatego warto sięgać po te, które są łatwe i szybkie.
 
Pomysły na konopie w kuchni obejmują także herbatę. Do jej przygotowania potrzebny jest susz. Taki napar zawiera wiele antyoksydantów, które skutecznie eliminują z organizmu wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się. Herbatę z konopi należy parzyć pod przykryciem w temperaturze 70-80 stopni C. Można do niej dodać plasterek pomarańczy, imbir lub mrożone owoce. Napój można spożywać przed snem, dzięki czemu poprawi on nastrój i pozwoli się zrelaksować. 

 Zastosowanie marihuany w kuchni

 
Wiele osób poszukuje informacji na temat zastosowania marihuany w kuchni. Jak wiadomo, w Polsce nie jest ona legalna, chyba że jest to marihuana medyczna. Nie należy jednak samodzielnie komponować posiłków z jej dodatkiem. Warto omówić to z lekarzem, który poleci, z czym połączyć marihuanę. W kuchni można z niej przygotować ciasta, pieczywo czy koktajle, jednak, aby miały one właściwości zdrowotne, konsultacja ze specjalistą jest konieczna.

Bibliografia:
  1. Formela, A., Stachowicz, M., Lebiedzińska, A., Właściwości i perspektywa zastosowania kannabinoidów jako substancji leczniczych – szanse i zagrożenia. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2017, s. 184-189. 
  2. Siudem P., Wawer I., Paradowska K., Konopie i kannaboidy, Farmacja Współczesna, 2015, 8, 1–8, s. 357–366.
  3. Cerino, P., Buonerba, C., Cannazza, G., D’Auria, J., Ottoni, E., Fulgione, A., Di Stasio, A., Pierri, B., Gallo, A., A Review of Hemp As Food and Nutritional Supplement. Cannabis and Cannabinoid Research 6(1)/2021.


Jakub

editor