Konopie w kosmetyce

Poznaj właściwości i zastosowanie konopi w kosmetyce

By Jakub,

Konopie są wykorzystywane nie tylko w medycynie, ale również w branży odzieżowej, kosmetycznej czy spożywczej. W kosmetykach najczęściej można znaleźć je jako olej konopny, który nawilża, odżywia i regeneruje skórę. Jego czysta forma może być również stosowana przez osoby o cerze wrażliwej czy atopowej. Poznaj właściwości tego cennego składnika.


Czy wiesz, że Stowarzyszenie Cannabis House powstało po to, aby dążyć do normalizacji tematu konopi innych niż włókniste? Prowadzimy badanie „#ograniczamy_szkodliwość” nad ich użytkowaniem. Sprawdź szczegóły. 

 Wpływ konopi na skórę

 
Olej z nasion konopi siewnych Cannabis sativa L. od wielu lat wykorzystywany jest w medycynie, farmacji, a także w branży spożywczej. W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się jego wykorzystywanie także w branży kosmetycznej. Konopie siewne to cenne źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i 6, które wykazują działanie nawilżające i wygładzające. Głównie dlatego są cennym składnikiem wykorzystywanym w produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry.

Olej z konopi siewnej w kosmetyce może być wykorzystywany do pielęgnacji każdego rodzaju cery, czym wyróżnia się na tle innych olejów. Jest bogaty w pierwiastki, jak magnez, potas, wapń, miedź i fosfor, a także witaminy A, E i te z grupy B. Zawiera w swoim składzie kwas linolenowy, który reguluję pracę gruczołów łojowych, redukuje szorstkość skóry i wspomaga jej regeneracje. Dzięki temu nie działa komedogennie, więc może być stosowany przez osoby z cerą trądzikową lub tłustą. Kosmetyki z konopi znane są ze swoich właściwości nawilżających, a także wzmacniających barierę hydrolipidową skóry. Docenią je osoby posiadające cerę suchą lub dojrzałą. 

Po naturalne kosmetyki z konopi chętnie sięgają również osoby z cerą starzejącą się i dojrzałą, a to dlatego, że dzięki zawartości witaminy E, która jest silnym antyoksydantem, działają one odmładzająco na skórę, zmniejszają widoczność zmarszczek i poprawiają elastyczność.
 

 Jak stosować olej konopny na skórę?

 
Kosmetyki z konopiami są najczęściej lekkie i szybko się wchłaniają, dlatego mają wielu zwolenników. Pielęgnacja skóry kosmetykami na bazie konopi jest bardzo łatwa i przyjemna. Produkty te najczęściej mają delikatny zapach, a także bogatą formułę, która sprawia, że cera wygląda promiennie. Należy pamiętać, że na skórę można także stosować olej konopny w czystej postaci. Ten szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu na skórze; nie zapycha również porów, dlatego nie nasila niedoskonałości skóry ani nie powoduje zmian trądzikowych.
 
Kosmetyki na bazie konopi nie zawsze mogą być stosowane u osób z cerą alergiczną czy atopową, głównie za sprawą substancji zapachowych, jakie są do nich dodawane. Olej konopny jest składnikiem pochodzenia roślinnego, bez dodatku żadnych innych substancji. Z tego względu sprawdzi się w pielęgnacji skóry wrażliwej, atopowej, a także wspomagająco w egzemie czy łojotokowym zapaleniu skóry. Jest to uniwersalny produkt, który można zastosować do pielęgnacji całego ciała, a także włosów i paznokci. Można go również użyć do skóry dzieci.
 
Ci którzy nie wiedzą, jakie zastosowanie mają konopie w kosmetyce, niechętnie po nie sięgają. A to błąd! Zamiast rezygnować z obecnie stosowanych produktów, warto je przetestować, by zobaczyć jaki mają wpływ na skórę. Regularne stosowanie produktów konopnych poprawi jakość skóry, zmniejszy stany zapalne i wygładzi pierwsze zmarszczki. 

 Jak konopie wpływają na włosy?

 
Konopie jako kosmetyki naturalne mogą również być wykorzystywane do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Szampony do włosów z dodatkiem konopi nawilżają je, nadają im miękkości, a także zmniejszają wypadanie. Regularne stosowanie wzmacnia cebulki, sprawiając, że włosy są mocniejsze i bardziej odporne na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Dopełnienie pielęgnacji odżywką z olejem konopnym sprawi, że włosy będą lepiej się układać. 

Stosowanie kosmetyków konopnych sprawia, że włosy są mniej podatne na uszkodzenia, dzięki czemu wyglądają na zdrowsze i bardziej zadbane. Warto wiedzieć, jakie kosmetyki z konopi stosować, aby osiągnąć zadowalający efekt. Przede wszystkim powinny być one naturalne, a olej konopny znajdować się na jednej z pierwszych pozycji na liście składników. Dzięki temu można mieć pewność, że jego zawartość w produkcie jest wysoka.
 

 W jakich kosmetykach można znaleźć konopie?

 
Poszukując odpowiedniego produktu, warto wiedzieć, że kosmetyki z marihuaną, a dokładniej zawierające THC nie są spotykane. Do produkcji preparatów kosmetycznych wykorzystywane jest CBD, które ma pozytywny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Codzienne stosowanie produktów konopnych na skórę sprawia, że jest ona gładka, nawilżona i mniej się przetłuszcza. Konopie w kosmetyce mają duże zastosowanie, dlatego można je znaleźć w:
 
  •  kremach do twarzy,

  •  balsamach do ciała,

  •  serach,

  •  kremach pod oczy,

  •  szamponach, odżywkach i maskach do włosów,

  •  produktach myjących do twarzy i ciała,

  •  mydłach w kostce,

  •  dezodorantach,

  •  olejkach.


W zależności od produktu konopie mogą pełnić w nich różne funkcje. Duże znaczenie mają też inne składniki aktywne, jakie są stosowane w kosmetykach. Najczęściej olej konopny występuje w połączeniu z woskiem pszczelim, kwasem hialuronowym, masłem shea, innymi olejami, mocznikiem, aloesem czy ekstraktami roślinnymi.

Bibliografia
 
  1.  Palmieri, B., Laurino, C., & Vadalà, M., A therapeutic effect of cbd-enriched ointment in inflammatory skin diseases and cutaneous scars. La Clinica terapeutica, 170(2) 2019, s. 93–99.

  2.  Atalay, S., Jarocka-Karpowicz, I., & Skrzydlewska, E., Antioxidative and Anti-Inflammatory Properties of Cannabidiol. Antioxidants (Basel, Switzerland), 9(1), 2019, s. 21.

  3.  Kurek - Górecka A., i inni, Znaczenie terapeutyczne i kosmetyczne oleju konopnego, Wydział Ochrony Zdrowia, Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach, tom74, 12/2018, s. 704-708.

  4.  Glinka M, Glinka R.: Oleje roślinne w farmacji, kosmetyce i dietetyce. [w] Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii, tom I, Łódź 2008, s.188–190.



Jakub

editor