Cannabis House

Czy marihuana wpływa na płodność u mężczyzn i kobiet?

By Jakub,

Marihuana posiada wysoką zawartość psychoaktywnego THC, co może przekładać się na funkcjonowanie organizmu. Jednak z uwagi na swoje działanie uspokajające, zmniejszające stany lękowe i przeciwbólowe, cieszy się zainteresowaniem wśród kobiet i mężczyzn. Istnieje jednak wiele badań dotyczących wpływu marihuany na płodność, a także ciążę. Warto wiedzieć, jak marihuana wpływa na szanse na posiadanie dzieci.

 Jak marihuana wpływa na męską płodność?

 
 Marihuana jest jedną z popularniejszych używek. Może być wykorzystywana zarówno w celach rekreacyjnych, jak i medycznych. Coraz częściej jednak jest badany wpływ marihuany na płodność. W układzie hormonalnym znajdują się receptory kannabinoidowe, które łączą się z tymi dostarczanymi wraz z marihuaną, co nie pozostaje obojętne dla całego organizmu. Mogą one wpływać na:
 
  •  - tarczycę,

  • - nadnercza,

  • - gonady,

  • - lipidy,

  • - metabolizm kości. [1]


 Może również pojawić się zahamowanie lub pobudzenie ich pracy. W przypadku mężczyzn marihuana może zmniejszać poziom testosteronu oraz obniżyć libido, co przekłada się na trudności z zapłodnieniem. Regularne palenie marihuany a płodność mają na siebie duży wpływ. Może ona zmniejszać ruchliwość plemników, ich ilość w nasieniu, a także morfologię. Wszelkie te zmiany prowadzą do obniżenia płodności u mężczyzn. Warto podkreślić, że marihuana wpływa na jakość spermy, dlatego mężczyźni, którzy starają się o dziecko, powinni postawić na rezygnację z niej. Niekiedy jednak stosowanie medycznej marihuany jest jedynym sposobem na walkę z uciążliwymi dolegliwościami, dlatego w takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.
 
Wpływ marihuany na plemniki najłatwiej zauważyć w momencie, kiedy para ma problem z poczęciem dziecka. Po upływie 12 miesięcy nieudanych starań partnerzy często decydują się na sprawdzenie swojej płodności lub poddanie się procedurze zapłodnienia pozaustrojowego. Często dopiero podczas badań ujawniają się problemy mężczyzn z płodnością. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak palenie marihuany wpływa na płodność, dlatego nie zawsze łączą ją z niepowodzeniami w zapłodnieniu. Mężczyźni powinni poinformować lekarza o wszelkich używkach, nawet tych stosowanych doraźnie, ponieważ może to być pomocne w ustaleniu przyczyny braku dziecka. 

 Czy marihuana zmniejsza płodność u kobiet?

 
 Jak wiadomo, marihuana zawiera wysoką zawartość THC, który nie pozostaje obojętny dla organizmu. To, czy palenie marihuany ma wpływ na plemniki, łatwo można zweryfikować podczas badań nasienia, trudniej jest sprawdzić natomiast, jak wpływa ona na kobietę i jej układ rozrodczy. Kobiety, które chcą być w ciąży, powinny przyjrzeć się nie tylko swojej diecie, ale również stosowanym używkom.
 
 Istnieją badania, które potwierdzają, że palenie marihuany i płodność kobiet są od siebie zależne. Marihuana może mieć znaczący wpływ na rozwój płodu, a także na płodność. Kobiety, które często sięgają po konopie indyjskie, mogą mieć trudności z zajściem w ciążę. Zapłodniona komórka jajowa często nieprawidłowo się rozwija w macicy kobiety, co uniemożliwia uzyskanie prawidłowej ciąży. Kobiety, którym udało się zajść w ciążę, rzadko zastanawiają się, czy palenie marihuany wpływa na płodność, jednak mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że nie pozostaje ona obojętna dla organizmu. Palenie konopi indyjskich w ciąży może wpływać na rozwój dziecka, jego mózgu, a także obniżać masę urodzeniową. Pomimo że marihuana medyczna może być stosowana w celu zmniejszenia nudności i wymiotów, to w przypadku ciąży nie należy po nią sięgać. Nie została jeszcze tak dobrze przebadana, abyśmy mieli pewność, że nie będzie zagrażać ani matce, ani dziecku. Warto pamiętać, że marihuana powoduje obniżenie płodności, a także może wpływać na przebieg ciąży i rozwój płodu. [2]
 

 Konsekwencje palenia marihuany przez mężczyzn i kobiety

 
 Palenie marihuany ma duży wpływ na organizm, dlatego w okresie starania się o dziecko warto z niego zrezygnować. Duże znaczenie ma częstotliwość jej stosowania. Im większa regularność, tym można zauważyć więcej konsekwencji zdrowotnych, w tym obniżenie płodności. [3] O tym, czy marihuana zmniejsza płodność, warto pamiętać nie tylko starając się o dziecko, ale także, kiedy planujemy je w przyszłości. U mężczyzn palenie konopi może zmniejszać zdolność do zapłodnienia komórki jajowej, a także uzyskania ciąży. Palenie marihuany sprawia, że plemniki są gorszej jakości, a także jest ich mniej niż u mężczyzn, którzy jej nie stosują w żadnej postaci. Warto także pamiętać, że palenie może powodować pojawienie się trudności z potencją.
 
 U kobiet palenie marihuany przede wszystkim wpływa na ciążę i płód. Sięganie po konopie przez ciężarne może zwiększać ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, a także przyczynić się do problemów behawioralnych dzieci. [4] Jak widać palenie marihuany, a płodność mężczyzn i kobiet to temat wielu badań, dlatego warto na bieżąco śledzić najnowsze doniesienia w tej dziedzinie.

 Bibliografia:
 
  1. Meah F, Lundholm M, Emanuele N, Amjed H, Poku C, Agrawal L, Emanuele MA. The effects of cannabis and cannabinoids on the endocrine system. Rev Endocr Metab Disord. 2022 Jun;23(3):401-420. doi: 10.1007/s11154-021-09682-w. Epub 2021 Aug 30.

  2. Martin GI. Marijuana: the effects on pregnancy, the fetus, and the newborn. J Perinatol. 2020 Oct;40(10):1470-1476. doi: 10.1038/s41372-020-0708-z. Epub 2020 Jun 7. 

  3. Dąbrowska, K., Miturska, E., Moskalewicz, J. & Wieczorek, L. (2012). Konsekwencje używania i nadużywania marihuany w świetle współczesnej wiedzy. [The consequences of marijuana use and abuse – a review]. Alkoholizm i narkomania, 2(25), s. 167-186.

  4. Meah F, Lundholm M, Emanuele N, Amjed H, Poku C, Agrawal L, Emanuele MA. The effects of cannabis and cannabinoids on the endocrine system. Rev Endocr Metab Disord. 2022 Jun;23(3):401-420. doi: 10.1007/s11154-021-09682-w. Epub 2021 Aug 30. 

  5. Badowski S, Smith G. Cannabis use during pregnancy and postpartum. Can Fam Physician. 2020 Feb;66(2):98-103. 

  6. Mann U, Shiff B, Patel P. Reasons for worldwide decline in male fertility. Curr Opin Urol. 2020 May;30(3):296-301. doi: 10.1097/MOU.0000000000000745. 



Jakub

editor