Cannabis House

Poznaj 7 niezwykłych zastosowań konopi. Myślisz, że znasz wszystkie?

By Jakub,

Konopie mają zastosowanie niemalże w każdej branży. Można z nich wyprodukować ubrania, buty, samochód, a nawet biopaliwo. Rozwój wykorzystania tej rośliny może zrewolucjonizować wiele branż, obniżając w nich koszty wytworzenia, a także chroniąc środowisko naturalne. 

 Do czego można wykorzystać konopie?

 
 Konopie są rośliną, która coraz chętniej jest wykorzystywana w wielu branżach. Nie potrzebuje ona specjalnych warunków uprawnych ani dodatkowego nawożenia czy odpowiedniej temperatury. Rośnie szybko, a jej wielkość często osiąga nawet kilka metrów. Dzięki temu konopie mają zastosowanie zarówno, jako produkty przeznaczone do spożycia czy nałożenia na skórę, jak i również wykorzystywane są do tworzenia ubrań, części samochodowych czy materiałów budowlanych.

 W niektórych branżach zastosowanie konopi siewnych to przyszłość, która pozwoli zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, koszty wytworzenia czy stworzyć nowe, bardziej innowacyjne rozwiązania. Gdzie wykorzystanie konopi włóknistych znajduje zastosowanie?
 

 Co można zrobić z konopi siewnych?

 

1. Zastosowanie konopi siewnych – odzież z konopi

 
 Rynek tekstylny coraz częściej jest krytykowany za tworzenie dużej ilości niskiej jakościowo odzieży. Konopie siewne mają zastosowanie w tej branży u coraz liczniejszej grupy producentów. Wytwarzane z nich tkaniny są cieńsze niż bawełna, lecz swoimi właściwościami są zbliżone do lnu. Warto je nosić w lecie, kiedy nie chce się przegrzewać organizmu, jak i również w zimie, kiedy nie chcemy zmarznąć. Produkcja odzieży konopnej jest bardziej zrównoważona niż bawełnianej, ponieważ nie wykorzystuje się do niej tak dużej ilości wody. Ponadto materiały te są biodegradowalne, dlatego dodatkowo nie zanieczyszczają środowiska.
 

2. Zastosowanie konopi siewnych – konopne opakowania

 
 Producenci kosmetyków od wielu lat poszukują opakowań, które będą naturalnego pochodzenia, biodegradowalne i wygodne w stosowaniu. W ten sposób powstały opakowania z bioplastiku wytworzonego z konopi przemysłowych. Jest on alternatywą dla popularnego plastiku, jednak nie zanieczyszcza środowiska, jest recyklingowany, a także wytrzymały i nietoksyczny. Jak widać, zastosowanie konopi włóknistych w branży kosmetycznej jest coraz szersze.
 

3. Zastosowanie konopi siewnych – beton konopny

 
 Na przestrzeni wielu lat zmieniły się zasady budowania domów. Ludzie poszukują ekologicznych, trwałych i innowacyjnych rozwiązań. W Polsce stosowanie betonu z konopi nie jest tak popularne, jednak w Kanadzie czy innych krajach europejskich, gdzie powstało już wiele domów zbudowanych przy wykorzystaniu tej technologii. Beton z konopi jest lżejszy niż standardowy, dobrze izoluje ciepło, a także jest odporny na ogień. Ponadto po wyburzeniu domu, pozostały materiał, można wykorzystać jako nawóz. W jego produkcji mają zastosowanie konopie siewne oraz wapienne spoiwo. Beton konopny ma również dużą zaletę – pozostawia zerowy ślad węglowy.
 

4. Zastosowanie konopi siewnych – konopie jako nawóz

 
Liście konopi mają zastosowanie jako naturalny nawóz, polepszający jakość gleby. Dzięki temu rolnicy nie muszą dodatkowo nawozić pól. Wystarczy obok uprawiać konopie siewne, aby pozostałe plony rosły szybciej. Nie jest to jedyny sposób. Podczas uprawy konopi często powstają odpady. Można je wykorzystać jako kompost i dostarczyć w ten sposób ziemi niezbędnych minerałów, jak: potas, azot, fosfor i węgiel.
 

5. Zastosowanie konopi siewnych – konopie w motoryzacji

 
 Henry Ford ponad 100 lat temu wyprodukował samochód, wykorzystując do tego konopie siewne. Zastosowanie ich wymagało połączenia włókien konopnych z innymi roślinami, dzięki czemu powstał plastik. Choć samochód nigdy nie trafił do sprzedaży, to dał szansę na nowocześniejsze podejście do tworzenia samochodów. Dzisiaj zastosowanie konopi siewnych również ma miejsce w motoryzacji. Są one wykorzystywane do obić we wnętrzu pojazdu. 

6. Zastosowanie konopi siewnych – biopaliwo z konopi

 
 Kryzys środowiskowy coraz bardziej odbija się na branży paliwowej. Właśnie dlatego coraz więcej koncernów poszukuje sposobów na produkowanie paliwa z substancji roślinnych. Jednym z nich są konopie. Wykorzystanie ich do produkcji biopaliw jest znane od wielu lat. Dużo znanych marek samochodowych wykorzystało podobne rozwiązania do produkcji swoich pojazdów. Konopie siewne są mniej szkodliwe dla środowiska, a także łatwe w uprawie. Należy o tym pamiętać w szczególności, teraz kiedy ropa naftowa zaczyna być towarem deficytowym. 

7. Zastosowanie konopi siewnych – buty z konopi

 
Zastosowanie konopi w branży tekstylnej jest powszechnie znane, jednak niektórzy producenci obuwia także pokusili się o stworzenie produktów wegańskich i ekologicznych. Buty z konopi są trwałe, bardziej przewiewne i zdrowsze dla stóp. Nie są jeszcze tak popularne, jak te skórzane, jednak kilku topowych producentów wypuściło swoje limitowane edycje, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Możliwe, że w przyszłości będą one dostępne dla szerszego grona klientów.
 
 Jak widać, wykorzystanie konopi siewnych jest naprawdę szerokie i obejmuje sporo branż, które w żaden sposób nie są powiązane ze sobą. Jest to dziedzina, która dynamicznie się rozwija, powstają nowe produkty i rozwiązania, dlatego budzi zainteresowanie coraz większej ilości osób i firm.
 
 Bibliografia
 
  1.  Kaniewski R. i wsp., Konopie siewne (Cannabis sativa L.) – wartościowa roślina użytkowa i lecznicza, “Postępy Fitoterapii”, 2/2017, s. 139-144.

  2.  Prade T. i wsp., Biomass and energy yield of industrial hemp grown for biogas and solid fuel, “Biomass and Bioenergy”, vol.35, 2011, s. 3040-3049.

  3.  Lee D, Chen A, Nair R. Genetically engineered crops for biofuel production: regulatory perspectives. Biotechnol Genet Eng Rev. 2008;25:331-61. doi: 10.5661/bger-25-331. 



Jakub

editor