bierne palenie marihuany

Jaki jest wpływ biernego palenia marihuany i czy istnieje takie zjawisko?

By Jakub,

Wiemy, że bierne palenie wyrobów nikotynowych szkodzi, w szczególności dzieciom, kobietom w ciąży i osobom starszym. A czy podobne zjawisko zachodzi w przypadku palenia marihuany? Bierne palenie marihuany nie jest obojętne dla organizmu, jednak jego wpływ w dużej części zależy od wentylacji pomieszczenia. Dowiedz się, czy i jak marihuana działa na organizm biernych palaczy. 

 Jako Stowarzyszenie Cannabis House działamy, aby ograniczyć szkodliwość wykorzystania nielegalnych konopi. Sprawdź szczegóły badania nad użytkowaniem konopi innych niż włókniste. 



Czy istnieje zjawisko biernego palenia marihuany?

 
Bierne palenie najczęściej kojarzy się z paleniem papierosów i to w tym kontekście najwięcej się o nim mówi, zwłaszcza aby nie palić w pomieszczeniach, w których przebywają kobiety w ciąży oraz dzieci. A co z marihuaną?
 
Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili badania dotyczące biernego palenia marihuany. Analiza wyników pozwoliła ustalić, że osoba przebywająca w słabo wentylowanym pomieszczeniu, takim jak garaż, kuchnia, samochód czy łazienka wraz z osobami palącymi marihuanę, może uzyskać pozytywny wynik w testach na obecność narkotyków. [1]
 
Marihuana jest popularna wśród młodzieży i coraz więcej osób po nią sięga, przez co na bierne palenie marihuany narażone są także dzieci i młodzież, które na co dzień nie mają bezpośredniej styczności z takimi używkami.
 
W innym badaniu naukowcy sprawdzili wpływ dymu pochodzącego z palenia marihuany na szczury. Objawy tzw. „haju” pojawiły się po ok. minucie od momentu ekspozycji [2]. Kolejne badanie obejmowało dwa eksperymenty, badając osoby palące marihuanę oraz te, które przebywały w tym samym pomieszczeniu i były palaczami biernymi. Wyniki wskazywały, że aby mogło zajść zjawisko biernego palenia, pomieszczenie w jakim przebywają ludzie, musi być słabo lub w ogóle niewentylowane. [3] 

 Jak bierne palenie marihuany wpływa na organizm?

 
Skutki biernego palenia są odczuwalne w zależności od organizmu oraz ekspozycji na dym. U każdej osoby mogą one wyglądać inaczej. U niektórych mogą pojawić się w płynach ustrojowych metabolity kannabinoidów, które są odpowiedzialne za wywołanie efektów psychoaktywnych. [1]
 
Nie ma jeszcze wystarczających badań, czy bierne palenie uzależnia, jednak należy pamiętać, że może ono w jakiś sposób działać na organizm. Nie tylko spowodować euforię czy odprężenie, ale również mogą wpłynąć na czas reakcji. Bierne palenie na powietrzu nie powinno jednak dawać żadnych objawów zbliżonych do tych, jakie można uzyskać paląc marihuanę w sposób standardowy. 

 Czy THC jest wchłaniane do organizmu podczas biernego palenia?

 
Bierne palenie marihuany ma także wpływ na stan skóry oraz włosów, gdyż THC jest absorbowane poprzez mieszki włosowe. Według badań osoby ciemnowłose są bardziej narażone na przenikanie THC niż te o jaśniejszym kolorze włosów. [4] W przypadku skóry sytuacja wygląda inaczej, ponieważ THC i CBD są związkami lipofilnymi, czyli rozpuszczającymi się w tłuszczach. Po nałożeniu na skórę lub osadzeniu się na niej (jak w przypadku dymu) nie przenikają one do krwioobiegu. Występując w czystej postaci, potrzebują promotora przenikania, który wprowadzi je w głębsze warstwy skóry. [5] Popularny olej konopny jest tłuszczem, dlatego dobrze działa na skórę, w przeciwieństwie do dymu, który nie posiada żadnych właściwości.
 

 Bierne palenie a testy na narkotyki

 
Testy narkotykowe mają na celu ustalenie ich obecności w organizmie - można je wykonać z krwi lub moczu. Aby wynik był pozytywny, muszą zostać osiągnięte odpowiednie limity. W Polsce nie ma ściśle określonego minimalnego stężenia marihuany we krwi, aby palenie było uznane za przestępstwo, przyjęło się jednak, że stężenie 2,5 ng/ml THC jest stosowane w orzecznictwie sądowym.
 
Każdy kto wie, na czym polega bierne palenie, ten zdaje sobie sprawę z tego, jak substancja przedostaje się do organizmu. Według badań, u osób, które przebywają w pomieszczeniu, gdzie jest palona marihuana, stężenie THC jest na tyle niskie, że w badaniu z krwi czy moczu wynik nie powinien być niepokojący (choć może być wykryte).
 

 Bierne palenie a ciąża

 
Kobiety w ciąży powinny w szczególności na siebie uważać. Nie tylko dbać o swój organizm, ale również o otoczenie, w którym przebywają. Bierne palenie w ciąży może mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu, zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych u niemowlęcia, a także nowotworów lub opóźnić rozwój dziecka. Bierne palenie marihuany w ciąży dla niektórych kobiet jest sposobem na zmniejszenie dolegliwości, jak nudności czy wymioty, jednak często nie zdają sobie one sprawy, że w ten sposób zagrażają swojemu płodowi. [5] Należy jednak pamiętać, że ta kwestia nie została jeszcze dostatecznie przebadana, dlatego ciężko stwierdzić, jak bierne palenie marihuany może w dłuższej perspektywie czasu wpłynąć na matkę i jej dziecko. Ważne jednak, że szkodliwość biernego palenia może się odbić na zdrowiu noworodka.
 

 Czy bierne palenie marihuany jest niebezpieczne?

 
Wiele osób zdaje już sobie sprawę z tego, że palenie bierne może być szkodliwe, choć obecnie nie ma wystarczających informacji, aby jednoznacznie móc ustalić, w jakim stopniu bierne palenie marihuany szkodzi. Należy jednak pamiętać, że nie pozostaje ono bez znaczenia dla organizmu, a to jak dym wpłynie na daną osobę, jest kwestią indywidualną i zależy od szeregu czynników.
 
Bibliografia
 
  1. Hannah Holitzki, Laura E. Dowsett, Eldon Spackman, Tom Noseworthy and Fiona Clement November 30, 2017 5 (4) E814-E822; DOI: doi.org/10.9778/cmajo.20170112 
  2. Wang, Xiaoyin, et al. "One minute of marijuana secondhand smoke exposure substantially impairs vascular endothelial function." Journal of the American Heart Association 5.8 (2016): e003858. DOI: doi.org/10.1161/JAHA.116.003858
  3. Herrmann, Evan S., et al. "Non-smoker exposure to secondhand cannabis smoke II: effect of room ventilation on the physiological, subjective, and behavioral/cognitive effects." Drug and alcohol dependence 151 (2015): 194-202.
  4. James A. Bourland, Ph.D., DABFT, Practical Aspects of Drug Testing in Human Hair, Laboratory Perspective
  5. Absorption – A Complete Guide, cannify.com
  6. Natale, Bryony V., et al. "Δ9-tetrahydrocannabinol exposure during rat pregnancy leads to symmetrical fetal growth restriction and labyrinth-specific vascular defects in the placenta." Scientific reports 10.1 (2020): 1-15.
  7. Cho, C. M., R. Hirsch, and S. Johnstone. "General and oral health implications of cannabis use." Australian Dental Journal 50.2 (2005): 70-74.


Jakub

editor