konpie a środowisko

Jak konopie wpływają na klimat i środowisko naturalne?

By Jerzy,

 
Konopie a środowisko naturalne – jak sposób uprawy i wyroby z konopi wpływają na klimat? Coraz więcej osób wysuwa popartą wieloma faktami hipotezę, że zastosowanie konopi w przemyśle może okazać się sposobem na lepsze jutro naszej planety. Sprawdź, czy konopie są przyszłością i czy ich wykorzystanie naprawdę pomaga chronić środowisko. 

Konopie a ochrona środowiska

 
Ekologiczna i niezbyt wymagająca – tymi słowami opisuje się w różnych artykułach i publikacjach uprawę konopi. Coraz częściej porusza się też zagadnienie: konopie a ochrona środowiska, ponieważ jest to bardzo przyszłościowy temat dla gospodarki i przemysłu światowego. Wzrost konopi jest błyskawiczny, a już z hektara uzyskuje się co parę miesięcy nawet 10 ton paździerza. Biorąc pod uwagę także fakt, że konopie nie potrzebują dużo wody, ani żadnych środków chemicznych, użyźniają glebę, jednocześnie ją oczyszczając (np. z metali ciężkich) nietrudno domyślić się, jak konopie wpływają na klimat. Uprawy pochłaniają z atmosfery tyle samo lub nawet więcej dwutlenku węgla, niż w tym samym czasie jest w stanie zaabsorbować las tropikalny o tej samej powierzchni. Wszystko to sprawia, że większość rozmaitych produktów, które powstają z konopi, nie pozostawia śladu węglowego.
 
Opisując pozytywny wpływ konopi na środowisko, nie sposób pominąć także poniższych kwestii.
 
  • Podczas wytwarzania np. produktów spożywczych z konopi (mąka, makaron, białko konopne) nie zachodzą żadne chemiczne procesy, które miałyby niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Wprawdzie do atmosfery uwalnia się wówczas dwutlenek węgla, jednak patrząc na ilości CO2 pochłaniane przez konopie w trakcie ich wzrostu – całkowicie się to rekompensuje.

  • W porównaniu do bawełny konopie potrzebują połowę mniej wody do uprawy. Konopie dzięki swoim gęstym liściom, nie pozwala wyrastać chwastom, a ich głęboko osadzone korzenie utrzymują wysoką jakość gleby. Nie używa się więc tak, jak w przypadku uprawy bawełny żadnych pestycydów, ponieważ konopie ich nie potrzebują.

  • Konopie mają niezwykle szybki cykl wzrostu i są odporne na toksyny, dlatego wykorzystuje się je też do oczyszczania i użyźniania gleby. Głębokie korzenie konopi napowietrzają również glebę złożami CO2. Sprawia to, że można od razu po zbiorach zasadzić w miejsce konopi nowe rośliny.

  • Wprawdzie do produkcji bio plastiku konopnego wykorzystuje się kwasy, a celulozę obrabia się później przy pomocy roztworów chemicznych, co nie jest procesem obojętnym dla środowiska. Warto jednak porównać go do produkcji zwykłego plastiku, aby przekonać się, że jest on o wiele mniej szkodliwy.

Co robić z konopi?

 
Z konopi otrzymuje się m.in.:
 
  • tkaniny na różnego rodzaju płótna,
  • papier do wydruku pieniędzy,
  • papier na bibułki do papierosów,
  • trwałe tkaniny i papier, z którego wykonuje się np. torebki do herbaty,
  • kosmetyki konopne,
  • produkty spożywcze,
  • biotworzywa oraz biopaliwa.

Jak widać, ta roślina ma bardzo duży potencjał w zakresie produkcji z niej rozmaitych dóbr od spożywczych (np. żywność konopna) po różnego rodzaju kosmetyki, a nawet produkty budowlane. Odpowiedź na pytanie, co robić z konopi jest dziś więc nieco bardziej rozbudowana. Konopie siewne i bio konopia to już bowiem nie tylko surowiec, z którego pozyskuje się oleje.

Ile CO2 pochłania konopia?

 
Liczne badania dowodzą, że jeden hektar konopi jest w stanie pochłonąć w ciągu roku od 8 do 22 ton dwutlenku węgla. To często znacznie więcej niż może pochłonąć cały las. Sprawdzono też, że produkty spożywcze z konopi zostawiają niższy ślad węglowy od ich kukurydzianych, pszennych czy też sojowych odpowiedników. Niemal wszystkie produkty, które wytwarza się z konopi, są też całkowicie biodegradowalne (nie są toksyczne dla zwierząt, ani dla ludzi). W dodatku konopie produkują tlen, więc ich uprawa nie wpływa dodatkowo na globalne ocieplenie.

Po więcej szczegółów dotyczących konopi innych niż włókniste, a także ogólnopolskiego badania nad jej użytkowaniem, przejdź do witryny Stowarzyszenia Cannabis House.
 

Czy konopie są przyszłością?

 
Konopie spełniają kryteria zrównoważonej uprawy (jeśli rośliny nie są trzymane w zamkniętych halach, a uprawiane na zewnątrz). Prowadzi to do tego, że firmy coraz częściej i chętniej sięgają po konopne surowce. Wszystko po to, aby jak najbardziej zrównoważyć procesy produkcyjne i zmniejszyć ich niekorzystny wpływ na środowisko. Biorąc pod uwagę wszystkie niezwykłe właściwości konopi, ich coraz bardziej powszechne zastosowanie w przemyśle i gospodarce światowej może stanowić przełomową drogę do lepszej przyszłości naszej planety.
 


Jerzy

editor